Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 21 luty 2020. Od wczoraj dodano 2710 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – pogoda wpłynęła na końcówkę zbioru jabłek

Jabłka
  |   Źródło:
Opady i chłodzenie utrudnią zakończenie zbioru jabłek w Mołdawii.

Opady deszczu i gwałtowny spadek temperatury atmosferycznej są spodziewane w tym tygodniu prawie wszędzie w Mołdawii, nawet do -5°C w nocy. Zdaniem ekspertów pogoda skomplikuje i opóźni zakończenie kampanii zbiorów w sadach jabłkowych w tym kraju. A na drzewach pozostało jeszcze około 10-15 procent plonów, które na początku zbiorów odmian jesiennych prognozowano na poziomie 675 tysięcy ton.

Do ostatniego tygodnia października zbiory były wstrzymane tylko w niektórych sadach jabłkowych na północy Mołdawii. W centrum i na południu kraju zbiór zakończono w połowie miesiąca. Wreszcie, według szefów gospodarstw owocowych i warzywnych, jabłka są jeszcze zbierane z najmniej zadbanych starych sadów, a także z tych dotkniętych gradem. Głównie są to sady jabłek odmian Idared i Florina.

Agronomowie z przedsiębiorstw sadowniczych zauważają również, że opady deszczu nie tylko skomplikują, ale także opóźnią zakończenie zbiorów. Po deszczu owoce powinny schnąć przez kilka dni na drzewach. A po zebraniu ich długoterminowe przechowywanie jest niemożliwe, takie produkty powinny być sprzedawane tak szybko, jak to możliwe. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, sadownicy uważają, że prawie wszystkie jabłka zebrane z drzew pod koniec października i w listopadzie będą musiały zostać przeznaczone do przetwórstwa.

Podobne
Jabłka
2019-10-31 08:44
Jabłko przemysłowe – będzie 45 groszy?
Czyżby pesymistyczny scenariusz miał się potwierdzić? Na jakim pułapie oprą się ceny jabłka przemysłowego?
czytaj więcej
Jabłka Gala
2019-10-30 18:00
Jabłka Gala – popyt jest, ale…
W tym sezonie jabłka Gala pozostają w czołówce poszukiwanych przez kupców hurtowych i eksporterów, ale relacje cenowe do innych odmian są inne niż rok temu.
czytaj więcej
Jabłka
2019-10-29 10:00
Ukraina – co jest kluczowe w eksporcie jabłek?
Sortowanie i pakowanie jabłek jest kluczem do udanego eksportu tych owoców, uważają ukraińscy eksperci.
czytaj więcej
Jabłka
2019-10-28 15:23
Regionalny rynek jabłek – 43. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.