Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 26 września 2020. Od wczoraj dodano 3335 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – sezon eksportu jabłek na finiszu

Jabłka
  |   Źródło:
Mołdawscy ogrodnicy planują zakończyć eksport jabłek z zeszłorocznych zbiorów do połowy czerwca 2020 roku.

Według szacunków ekspertów do połowy bieżącego miesiąca w komorach producentów chłodniach firm handlowych w Mołdawii zostało około 25-30 tysięcy ton jabłek ze zbiorów w 2019 roku. Przedstawiciele stowarzyszeń producentów rolnych uważają, że 80–90 procent tych zapasów można wyeksportować na rynek rosyjski w ciągu trzech do czterech tygodni. Ich zdaniem ułatwia to obecność wielu dużych firm krajowych, które nie zakończyły jeszcze „długich” kontraktów na dostawy jabłek do swoich rosyjskich partnerów, a także dodatkowe wnioski z Rosji na dostawę tych owoców.

Monitoring EastFruit pokazuje, że w pierwszym tygodniu maja ceny mołdawskich jabłek wysokiej jakości wzrosły średnio o około 0,03-0,06 USD/kg. Handlowcy mają nadzieję, że trend nieznacznego wzrostu cen jabłek „jakości eksportowej” utrzyma się do końca tego miesiąca. Zasadniczo przynajmniej niektórzy z nich uważają, że „pomimo pofalowanego - z punktu widzenia cen i sprzedaży - przebiegu bieżącego sezonu handlowego, zakończy się on wysoką notą.”

Innym czynnikiem, który ma przynajmniej psychologiczny pozytywny wpływ na rynek krajowy, według przedstawicieli organizacji rolników, jest to, że wiosną tego roku przetwórstwo jabłek na koncentrat zostało wznowione przez jedną z największych firm przemysłu przetwórczego w Mołdawii - T.B. Owoce (Edinet). Oznacza to, że przedsiębiorstwa sadownicze, które złożyły jabłko do długoterminowego przechowywania, miały i mają możliwość, w skrajnych przypadkach, sprzedawać je przynajmniej po niskiej cenie surowców.

Podobne
Jabłka
2020-05-11 15:00
Regionalny rynek jabłek – 19. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Jabłka Idared
2020-05-08 11:00
Zbiory jabłek w 2019 r.
GUS opublikował informację na temat wielkości produkcji upraw rolnych i ogrodniczych w roku 2019. Czego dowiadujemy się z tych danych o produkcji polskich jabłek?
czytaj więcej
Jabłka
2020-05-07 09:00
Jabłko przemysłowe – sytuacja zupełnie inna niż rok temu
Sytuacja w skupie jabłek przemysłowych pozostaje diametralnie odmienna niż w poprzednim sezonie, gdy co i raz robiło się bardzo nerwowo.
czytaj więcej
Jabłka Golden Delicious
2020-05-06 08:12
Mało jabłek Golden Delicious
Zapasy jabłek odmiany Golden Delicious w Polsce są już niskie. Ale nie tylko kwestia ilości stanowi problem.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.