Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 26 luty 2020. Od wczoraj dodano 4227 ceny w 32 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – spadek popytu na jabłka eksportowe

Jabłka
  |   Źródło:
W drugiej połowie lutego mołdawscy eksporterzy odnotowują spadek popytu na wysokiej jakości jabłka, odnotowuje portal east-fruit.com.

Na tle niewielkiego wzrostu sprzedaży jabłek na eksport do Rosji, obserwowanego pod koniec stycznia i na początku lutego, powolna dynamika rynku w drugiej połowie tego miesiąca wywiera negatywną presję nawet na dużych mołdawskich producentów – sprzedawców.

Jak zauważa kierownik działu sprzedaży dużej firmy ogrodniczej Codru-ST, "w zeszłym tygodniu linia sortowania i pakowania przedsiębiorstwa była bezczynna przez kilka dni roboczych z powodu braku zamówień od eksporterów dostarczających jabłka do Rosji".

Z kolei eksporterzy wyjaśniają obecną sytuację tym, że rezerwy jabłek u ich rosyjskich partnerów, zgromadzone na progu wiosny, kurczą się wolniej, niż wcześniej sądzono. Ponadto istnieje podejrzenie, że na rynek rosyjski za pośrednictwem krajów trzecich wchodzi jabłko z UE sprzedawane po niższej cenie.

Stagnacja popytu zewnętrznego jest poważnym problemem dla mołdawskich producentów jabłek. Liderzy najbardziej zaawansowanych technologicznie przedsiębiorstw rolnych zauważają, że w chwili obecnej pozostaje około 30 – 40 procent całkowitej wielkości zbiorów tego owocu przechowywanego w chłodniach z kontrolą atmosfery. Jednocześnie, jeśli zapotrzebowanie ze strony eksporterów znacząco wzrośnie dopiero na samym końcu obecnego sezonu handlowego, wówczas istniejąca zdolność do sortowania i pakowania produktów może nie wystarczyć, aby szybko spełnić duże zamówienia na dostawy zewnętrzne, to jest do awaryjnej likwidacji zapasów.

Podobne
Jabłka
2019-02-20 13:05
Jak to będzie z tymi cenami jabłek?
Na polskim rynku jabłek deserowych widać nasilający się niepokój producentów, ale i handlowców. Wynika to z ogromnej niepewności, w jakiej funkcjonuje obecnie ten rynek.
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-19 10:00
„Interwencyjny” skup jabłek – rząd mógł zyskać, a wygląda, że straci
Rząd, a w szczególności minister Ardanowski, mógł wiele zyskać dzięki sprawnemu przeprowadzeniu skupu 500 tys. ton jabłek zwanego powszechnie skupem „interwencyjnym”. Problem w tym, że akcja ta wcale nie idzie tak sprawnie, jakby życzyli sobie tego sadownicy. Zwłaszcza jej aspekt finansowy budzi coraz większe kontrowersje.
czytaj więcej
2019-02-18 13:36
Ukraina coraz bardziej samowystarczalna w zakresie produkcji jabłek
Rośnie poziom samowystarczalności Ukrainy w zakresie jabłek, co skutkuje istotnym spadkiem ich importu. - Według danych USDA, Ukraina w sez. 2017/18 zaimportowała jedynie 4,6 tys. t jabłek, eksportując jednocześnie 41 tys. t. Dla porównania w sez. 2016/17 import wyniósł 42 tys. t, a eksport niespełna 13 tys. t. - mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku PKO BP.
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-18 12:40
Polskie jabłko „cierniem w źrenicy” producentów z UE?
Sytuacja polskich producentów jabłek jest w tym sezonie bardzo trudna. A jednak są tacy, którzy uważają, że polskie jabłko stanowi zagrożenie i powoduje destabilizację runu UE. Jak powinna być polska odpowiedź?
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-18 10:00
Regionalny rynek jabłek w 7. tyg. br.
Na Ukrainie ceny jabłek wysokiej jakości znacznie spadły. Sytuacja w Rosji i Tadżykistanie jest niejednoznaczna, w innych krajach jest stabilna, pisze w swoim cotygodniowym raporcie o rynku jabłek w Europie Wschodniej i Azji Środkowej portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.