Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Mołdawia – susza powoduje problemy w sadach i winnicach

Według Krajowego Urzędu ds. Winogron i Wina stopień szkód spowodowanych przedłużającą się suszą centralnych pąków krzewów winogron na plantacjach w Mołdawii waha się w wysokich granicach od 5 do 28 procent. Agronomowie przedsiębiorstw rolnych zajmujących się uprawą winorośli uważają ten stan rzeczy za wyjątkowo niepokojący. Zauważają, że stres centralnych pąków spowodowany suszą różni się od znanego zimowego zamrożenia tychże pąków. W niektórych gospodarstwach eksperci przeprowadzają eksperymenty w celu oceny skutków suszy jesienno-zimowej, w szczególności w celu oceny możliwości przywrócenia pąków centralnych lub ich zastąpienia przez pąki boczne.

EastFruit informował już, że badania przeprowadzone przez Naukowy Instytut Praktyczny ds. Uprawy Owoców i Technologii Żywności (ISPHTA) wykazały bardzo negatywny obraz: ze względu na przedłużającą się suszę jesienią i zimą 2019 roku powstawanie narządów generatywnych (kwiatostanów) na większości plantacji winorośli jest o około 50 procent niższe niż długoterminowa średnia. Oznacza to gwarantowany spadek potencjalnego plonu owoców w 2020 roku.

Agronomowie zauważają, że skutki długotrwałej suszy mają bardziej szkodliwy wpływ na plantacje wieloletnie - w sadach i winnicach, ponieważ główna część systemu korzeniowego roślin znajduje się na głębokości poniżej 40-60 cm, gdzie gleba jest obecnie całkowicie sucha. Aby wypełnić najpoważniejszy deficyt wilgoci w głębokich warstwach gleby na początku wiosennego budzenia się aktywności drzew i krzewów, niezbędna jest pokrywa śnieżna o grubości co najmniej metra, ale jest mało prawdopodobne, że powstanie ona tej zimy. Przedwczesne jest również poleganie na ulewnych deszczach na wiosnę.

W tej sytuacji eksperci zalecają, aby w godzinach, kiedy temperatura na powierzchni gleby znacznie przekraczała zero, w regionach, w których zasoby wody są wystarczające, okresowo włączać systemy nawadniające w sadach i winnicach, niezależnie od dodatkowych kosztów. Ponieważ mówimy nie tylko o ilości przyszłych upraw, ale także o zdrowiu plantacji.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE