Codziennie aktualne ceny
owoców, warzyw i kwiatów
Tu jesteś:  »   »   »  O! Czy będą problemy z podażą jabłek?

O! Czy będą problemy z podażą jabłek?

  |   Źródło:
Produkcja jabłek w Polsce w tegorocznym sezonie jest znacznie ograniczona. To jednak nie jedyny czynnik decydujący o cenach. Czy czeka nas droga końcówka sezonu?

Produkcja jabłek w Polsce w bieżącym sezonie oszacowana została na niecałe 3 mln ton. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego polscy sadownicy zebrali łącznie ok. 2,5 mln ton, nieco wyższe szacunki podała USDA – ok. 2,7 mln ton.

Niższa produkcja owoców to spora szansa dla sadowników, którzy w sezonie 2017/2018 powinni zarobić dużo więcej niż przed rokiem. Już dziś ceny jabłek w dużym hurcie są średnio o 60 proc. wyższe niż przed rokiem, a może być jeszcze drożej i to nie z powodu większego popytu na owoce.

Oczywiście, przy niższej produkcji istnieje duże prawdopodobieństwo, że popyt na owoce, zwłaszcza w drugiej fazie sezonu, będzie wyższy, jednak to nie jedyny powód. Duży bowiem problem w tegorocznym sezonie stanowi jakość jabłek. Silne przymrozki wiosenne, deszczowe i chłodne lato, podobnie jak i jesień, bardzo niekorzystnie wpłynęły na jakość owoców.

Sadownicy informują nas o sporych problemach z wybarwieniem jabłek, które w przypadku niektórych odmian (m. in. u Ligola) jest bardzo ograniczone, w przypadku dużej ilości jabłek notowane są już teraz pierwsze symptomy chorób przechowalniczych, takich jak gorzka plamistość podskórna czy parch przechowalniczy. U Glostera, pomimo tak wczesnego okresu, zdarzają się pierwsze przypadki zbrązowienia przygniezdnego i rozpadu.

Jabłka przez chłodny i bardzo mokry sezon poprzedzony wiosennymi, bardzo silnymi mrozami, które także poczyniły spore spustoszenia w fizjologii dojrzewania, są generalnie w bardzo słabej kondycji przechowalniczej, a to może spowodować przyspieszenie zakończenia sezonu dla poszczególnych odmian.

Niższa produkcja i silna gradacja jakości jabłek z upływem czasu, mogą z kolei finalnie przełożyć się na ceny jabłek w okresie wiosennym i letnim. Ograniczona podaż owoców dobrej jakości doprowadzi do zwyżek cenowych w przypadku owoców dobrych jakościowo, jak donoszą eksporterzy, nawet do ponad 2,00 zł za kilogram.

Na razie jednak jabłek nie brakuje, a zainteresowanie nimi jest przeciętne. Ceny zaś pozostają na przeciętnym poziomie. Za jabłka odmiany Idared w kalibrze 70+ można obecnie dostać od 1,20 do maksymalnie 1,40 zł za kilogram i to też za jabłka dobrej jakości. W przypadku innych odmian czerwonych w tym samym rozmiarze ceny wahają się od 1,30 do nawet 1,50 zł za kilogram. Za Alwę można dostać do 1,70 zł za kilogram, a za Szampiona od 1,30 do 1,60 zł za kilogram.

Ceny na ww. pułapie nie zadawalają na razie sadowników, a sytuacji nie poprawia fakt, że na Białorusi mają miejsce liczne kontrole firm eksportowo-importowych szukających unijnego reeksportu. Zimą jednak, jak mówią eksporterzy, sytuacja powinna się zmienić.

 

 Chcesz mieć pełen dostęp do Pakietu Biznes ? Zobacz ofertę!

Podobne
Jaki jest najpopularniejszy owoc w Niemczech?
2017-11-21 18:11
Jaki jest najpopularniejszy owoc w Niemczech?
Według badań przeprowadzonych przez instytut SINUS i YouGov, najczęściej spożywanym owocem w Niemczech jest jabłko.
czytaj więcej
Czyżby nie udało się im dogadać?
2017-11-21 17:17
Czyżby nie udało się im dogadać?
Jak dzisiaj wygląda handel jabłkami przemysłowymi? Pośrednicy zaczynają nawet z niego żartować… a z czego dokładnie?
czytaj więcej
Co z jabłkami Red Jonaprince?
2017-11-21 15:05
Co z jabłkami Red Jonaprince?
Ceny jabłek pozostają na przeciętnym poziomie, a w przypadku niektórych odmian w ostatnim czasie nawet jeszcze nieznacznie staniały. A jak prezentuje się sytuacja cenowa jabłek odmiany Red Jonaprince?
czytaj więcej
Smolenska Tamoznia
2017-11-17 14:47
Nawet 12 lat więzienia za import jabłek z Polski
Ministerstwo Finansów Rosji przygotowało projekt ustawy o odpowiedzialności karnej za import produktów spożywczych objętych sankcjami.
czytaj więcej
Ile za Konferencję i Lukasówkę?
2017-11-15 12:06
Ile za Konferencję i Lukasówkę?
Trwa handel gruszkami z krajowych upraw. Ile za Konferencję i Lukasówkę płacą eksporterzy, a ile owoce te kosztują na giełdzie?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.

j

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj świeże informacje

Waluty

USD 3.775 PLN +0.05%
EUR 4.287 PLN +0.02%
RUB 0.057 PLN +0.00%

więcej