Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 8 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 2892 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ograniczenie podaży poszczególnych odmian będzie różne

  |   Źródło:
Nadchodząca kampania jabłkowa jest niepewne, ponieważ mróz jaki nawiedził Europę tej wiosny ograniczył znacznie produkcję tego gatunku. A jak jest w Polsce?

W pewnym momencie szacunki dotyczące zbiorów jabłek w Polsce wyniosły nawet 50 proc. strat, jednak teraz, gdy do zbiorów wielu odmian pozostały już tylko tygodnie sytuacja nieco się zmieniła.

Niektórzy twierdzą, że produkcja jabłek będzie o 20 proc. niższa niż w ubiegłym roku, zaś pesymiści mówią o spadku o 25 proc. Jeśli chodzi o poszczególne odmiany trudno jeszcze wyrokować, ale już teraz widać, że w przypadku Gali i Szampiona, czyli odmian mniej wrażliwych na mróz szkód będzie nieco mniej niż u pozostałych odmian - powiedział dla freshplaza.com Marek Marzec z firmy Ewa-bis.

Dane liczbowe dla poszczególnych odmian znacznie się różnią i w zależności od odmiany oscylują od 6 aż do 50 proc.. I tak, dla odmiany Gala straty oszacowano wstępnie na 6 proc., dla Glostera i Golden Deliciousa na 11 proc., dla Pinova na 14 proc., a dla Szampiona na 20 proc. Największe straty szacowane są dla odmiany Red Delicious - aż -50 proc., Elstar -50 proc., Jonagold -46 proc., Idared -43 proc., Red Jonaprince -29 proc. i Jonagored - 29 proc.

Jeśli chodzi o ceny, ogólnoeuropejski spadek produkcji jabłek nie pozostaje bez wpływu na ich wysokość. Jak powiedział Marek Marzec z firmy Ewa-bis, ceny w ostatnich dwóch tygodniach wahały się w granicach o 20 - 45 proc. wyższych niż w zeszłym roku, jednak nie jest za bardzo realny ciągły trend zwyżkowy w miarę upływu sezonu, tym bardziej, że na początku tej kampanii wystartowały z naprawdę bardzo wysokiego poziomu, podczas gdy teraz jest już o kilkadziesiąt groszy taniej.

 

 

Podobne
Jakie ceny dla Gali?
2017-09-05 12:18
Jakie ceny dla Gali?
Rozpoczęły się zbiory Gali. Część owoców sprzedawana jest przez sadowników już teraz. A ile można realnie dostać?
czytaj więcej
A to nie miało być na odwrót?
2017-09-05 11:08
A to nie miało być na odwrót?
Chińskie jabłka i gruszki coraz większym strumieniem będą płynąć w kierunku krajów Unii Europejskiej? Takie plany wobec EU mają tamtejsi eksporterzy.
czytaj więcej
Przeciąganie liny będzie trwać
2017-09-04 11:04
Przeciąganie liny będzie trwać
Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych zmienia się niczym w kalejdoskopie. Jeszcze niedawno ceny spadały, teraz znów rosną. A jakie obowiązują w dniu dzisiejszym?
czytaj więcej
Niektóre kraje nie narzekają na wielkość zbiorów jabłek
2017-08-31 17:52
Niektóre kraje nie narzekają na wielkość zbiorów jabłek
Serbia i Węgry nie narzekają na wielkość produkcji jabłek w tym sezonie. A jak jest na wschodnioeuropejskich rynkach? Jakie zbiory oczekiwane są na Ukrainie, w Rosji i na Białorusi?
czytaj więcej
Rośnie eksport polskich jabłek?
2017-08-30 11:15
Rośnie eksport polskich jabłek?
Jak polski eksport radzi sobie z rosyjskim embargiem w tle? Ile owoców udało się nam sprzedać w poprzednim sezonie?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.