Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 25 czerwca 2019. Od wczoraj dodano 2239 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Przymrozki spowodowały straty w sadach

Przymrozki spowodowały straty w sadach

Jabłka
  |   Źródło:
Kwiecień i maj to okres, w którym pogoda potrafi wyrządzić poważne szkody w sadach. Przykładem rok 2017. A jak wygląda sytuacja w tym roku?

Pierwsze kwietniowe noce z ujemnymi temperaturami już za nami. To oczywiście dopiero początki, bo przymrozki już są zapowiadane na ten tydzień, a i w kolejnych dniach kwietnia oraz w maju są bardzo prawdopodobne. Dla sadowników to oczywiście powód do obaw, aby niekorzystne warunku meteorologiczne nie spowodowały zbyt dużych strat w pąkach na drzewach.

Kwestią zasadniczą jest to, co ukrywa się pod słowami „zbyt dużych strat”, bo wielu sadowników uważa, że jak trochę przemrozi, to na złe to nie wyjdzie, bo mniejszy plon oznacza wyższe ceny. Tak, pod warunkiem, że nie wymrozi 80 procent. W 2017 zbiory były niskie, ceny wysokie, ale czy dla sadowników był to dobry rok? Co po wysokich cenach, gdy nie ma czym handlować.

Jak na razie straty przymrozkowi są ograniczone. Po pierwsze ujemne temperatury nocne nie wystąpiły we wszystkich rejonach uprawy jabłoni (i innych owoców). Po drugie, jak zawsze, o stratach i ich wielkości decydują też dodatkowe czynniki, nie sama temperatura. Choćby położenie sadu (dolina, wzgórza)

Z informacji płynących od sadowników wynika też, że tam gdzie były przymrozki, to różnie oddziaływały one na konkretne odmiany. Ale generalnie można powiedzieć, że w tym roku niskie temperatury są dużym zagrożeniem, bo drzewa są wymęczone po zeszłym sezonie obfitego owocowania i są bardziej podatne na wszystkie niekorzystne czynniki. Sadownicy informują, że w niektórych kwaterach mróz zniszczył do 50 procent pąków. Zobaczymy jak będzie w kolejnych tygodniach. Synoptycy na środek bieżącego tygodnia zapowiadają spadki temperatur lokalnie poniżej -6 st. Celsjusza.

Słowa kluczowe: jabłka, jabłonie, przymrozki, owoce

Podobne
Jabłka
2019-04-11 18:59
Jabłko przemysłowe – znów mowa o spadku cen
To już kolejna taka sytuacja na przestrzeni ostatnich miesięcy. Jabłko przemysłowe znów ma tanieć. Czy rzeczywiście?
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-10 18:02
Jabłka – eksport minimalnie się ruszył
Minimalna poprawa, ale nie ma mowy o przełomie – tak w skrócie można powiedzieć, o bieżącej sytuacji w eksporcie jabłek.
czytaj więcej
2019-04-04 16:03
Polacy najchętniej sięgają po napoje owocowe na bazie jabłka
Instytutu Badań Pollster informuje, że 9 na 10 Polaków pije niegazowane napoje owocowe. Ponad 10 proc. spożywa je codziennie lub prawie codziennie, a aż 1/4 kilka razy w tygodniu. Wśród polskich smaków dominują napoje owocowe na bazie jabłka – jabłko z miętą, jabłko z jwiśnią oraz czarna porzeczka.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-03 09:00
Ukraina – jabłka tańsze niż w czasie zbiorów
Na Ukrainie ceny jabłek po przechowywaniu są niższe niż podczas zbiorów, informują eksperci east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-27 20:25
Stabilny popyt na jabłko przemysłowe
Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych nieco się uspokoiła, chociaż to cały czas spokój dość względny.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-26 08:10
Rosja – na celu tym razem jabłka z Turcji
Rossielchoznadzor sprzeciwia się importowi tureckich jabłek przez Białoruś, jako że wolumen tego importu gwałtownie wzrósł w marcu 2018 roku, co rosyjska służba fitosanitarna uznała za nieprawdopodobne, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
2017-05-12 15:51
Majowe przymrozki wywindują ceny owoców o 100 proc.?
Przymrozki, które w tym roku pojawiły się w Polsce w połowie kwietnia, a następnie na początku maja, spowodowały, że w sadach wymarzła znaczna część kwiatów czereśni, jabłek oraz innych owoców. Jak donosi "Gazeta Wyborcza", ceny owoców w tym sezonie wzrosnąć mogą nawet o 100 proc.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.