Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 26 maja 2020. Od wczoraj dodano 3663 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek jabłek – 19. tydz. br.

Jabłka
  |   Źródło:
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Do końca omawianego tygodnia, w monitorowanych przez projekt EastFruit krajach regionu na rynku jabłek nadal dominowały wzrostowe tendencji dla cen jabłek. Z kilku powodów.

Wsparcie dla wzrostu cen na tym rynku nadal było zapewniane przez gwałtowny spadek zapasów produktów w magazynach głównych krajów produkujących. Drugim ważnym czynnikiem były niekorzystne warunki pogodowe, które doprowadziły do ​​zmniejszenia podaży owoców miękkich z nowej uprawy. Zmniejszenie ilości owoców sezonowych na rynku spowodowało wzrost ich cen w krajach regionu. W rezultacie popyt w tym segmencie osłabił się, a uwaga konsumentów została przeniesiona na jabłka jako owoce w korzystniejszej cenie.

Tak jak tydzień wcześniej, w niektórych krajach regionu wzrost cen odnotowano tylko dla jednej odmiany jabłek, podczas gdy w innych drożała większość głównych odmian. Maksymalny wzrost cen w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano w Gruzji, gdzie brak podaży jabłek na rynku umożliwił sprzedawcom poprawienie wcześniej ustalonych cen o prawie 17 procent w segmencie Golden Delicious. Z kolei o prawie 10 procent zrożała odmiana Jonagold w Tadżykistanie.

Wzrost ceny minimalnej jabłek odmiany Gala odnotowano na rynku polskim, gdzie tendencje wzrostowe utrzymują się już od kilku tygodni z rzędu. W Mołdawii w ciągu ostatnich siedmiu dni producenci podnieśli wcześniej ustalone ceny o 5-10 procent dla takich odmian jabłek, jak Granny Smith, Reneta Simirenko i Idared.

Według analityków projektu EastFruit największa liczba odmian jabłek w tym tygodniu, choć nieznacznie, bo o 7-8 procent, zdrożała na Białorusi i Ukrainie.

w

Niekorzystne warunki pogodowe panujące w omawianym tygodniu na Ukrainie były na rękę firmom, które nadal mogą oferować na sprzedaż duże ilości jabłek. Pochmurna i deszczowa pogoda, którą obserwowano na Ukrainie przez cały okres sprawozdawczy, doprowadziła do zmniejszenia podaży owoców miękkich z nowej uprawy, w wyniku czego cena truskawek z ukraińskich szklarni nadal rosła. W rezultacie kupujący ponownie zwrócił uwagę na jabłka, co pozwoliło sprzedawcom zacząć podnosić ceny sprzedaży produktów o różnej jakości.

Ponieważ ostatni wzrost cen jabłek jednocześnie miał miejsce zarówno w Mołdawii, jak i na Ukrainie, to ta ostatnia nadal zamyka ranking krajów, mając najniższe ceny jabłek głównych odmian w regionie.

Podobne
Jabłka Idared
2020-05-08 11:00
Zbiory jabłek w 2019 r.
GUS opublikował informację na temat wielkości produkcji upraw rolnych i ogrodniczych w roku 2019. Czego dowiadujemy się z tych danych o produkcji polskich jabłek?
czytaj więcej
Jabłka Golden Delicious
2020-05-06 08:12
Mało jabłek Golden Delicious
Zapasy jabłek odmiany Golden Delicious w Polsce są już niskie. Ale nie tylko kwestia ilości stanowi problem.
czytaj więcej
Jabłka
2020-05-05 13:00
Regionalny rynek jabłek – 18. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Jabłka
2020-05-04 08:00
WAPA – zapasy jabłek, kwiecień br.
WAPA opublikowała uaktualnienie informacji o stanie zapasów jabłek. Ile jabłek było w europejskich magazynach na początku kwietnia 2019 roku?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.