Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 17 września 2019. Od wczoraj dodano 3897 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Rosja potwierdza zakaz importu jabłek z Białorusi

Rosja potwierdza zakaz importu jabłek z Białorusi

Embargo
  |   Źródło:
Rossielchoznadzor skomentował przyczyny zakazu dostaw jabłek z Republiki Białorusi, pisze portal east-fruit.com, powołując się na agencję prasową „Kazach Zierno”.

Według Rossielchoznadzoru w roku 2018 i na początku roku 2019 systematycznie wykrywano dostawy jabłek z krajów objętych rosyjskim embargiem, realizowane „pod przykrywką” Białorusi, którym towarzyszyły świadectwa fitosanitarne wydane przez służby fitosanitarne Republiki Białorusi, informuje agencja prasowa „Kazach Zierno”.

„Rossielchoznadzor systematycznie apelował do służb fitosanitarnych Republiki Białorusi z prośbą o wzmocnienie kontroli nad świadectwem fitosanitarnym wydawanymi w tym kraju dla owoców i warzyw dostarczanych do Rosji. Ponadto ta rosyjska służba poinformowała o potrzebie przeprowadzenia dochodzenia w sprawie każdej próby dostarczenia produktów objętych embargiem, w której wykryto niedokładne informacje o kraju pochodzenia. Strona rosyjska wielokrotnie ogłaszała brak zaufania do takich certyfikatów”, mówi komentarz Rossielchoznadzoru.

Jak zauważają funkcjonariusze Rossielchoznadzoru, obecnie mamy sytuację, w której owoce i warzywa pochodzące z Białorusi są dostarczane do Rosji przy użyciu oszukańczych metod, służących do ominięcia fitosanitarnych punktów kontroli, bez właściwych dokumentów i oznakowania, są one pakowane w białoruskie opakowania, tak aby były podobne pod względem składu gatunkowego i odmianowego owoców i warzyw produkowanych przez rolników białoruskich.

„W ten sposób Rossielchoznadzor ma wszelkie powody, by sądzić, że Republika Białorusi poświadcza produkty objęte embargiem, aby mogły być wwożone do Rosji jako białoruskie” – padło w oświadczeniu tej służby fitosanitarnej.

Biorąc pod uwagę, że Rossielchoznadzor nie posiada aktualnych informacji na temat białoruskich producentów, wielkości produkcji i magazynowania, a także faktu, że produkty dostarczane z Republiki Białoruś są podobne do tych objętych embargiem, Rossielchoznadzor został zmuszony do nałożenia tymczasowych ograniczeń na dostawy białoruskich jabłek i gruszek od 12 kwietnia 2019 roku, aby rozwiązać tę sytuację.

Podobne
Jabłka
2019-04-12 18:51
Jakie zbiory jabłek w 2019?
Na dokładniejsze rozważania jest jeszcze zbyt wcześnie, ale pewne czynniki mające wpływ na wielkość tegorocznych zbiorów jabłek już się uwidaczniają.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-12 09:00
Czy Rosja zakazała importu jabłek z Ukrainy?
Czy Rosja zakazała importu jabłek z Białorusi i co to oznacza dla Ukrainy i Polski? W swoim tekście zastanawia się nad tym ukraiński portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-11 18:59
Jabłko przemysłowe – znów mowa o spadku cen
To już kolejna taka sytuacja na przestrzeni ostatnich miesięcy. Jabłko przemysłowe znów ma tanieć. Czy rzeczywiście?
czytaj więcej
źródło foto: http://www.fruitnet.com
2019-04-11 13:00
Pierwszy zbiór jabłek za pomocą robota
Pierwszy komercyjny zbiór jabłek wykonany przez robota miał miejsce w sadach firmy T&G w Hawkes Bay w Nowej Zelandii, o czym pisze Carl Collen na portalu www.fruitnet.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-11 09:00
Ukraina – spada tempo eksportu jabłek
W marcu br. Ukraina wyeksportowała o 4 procent jabłek mniej niż w lutym, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-10 18:02
Jabłka – eksport minimalnie się ruszył
Minimalna poprawa, ale nie ma mowy o przełomie – tak w skrócie można powiedzieć, o bieżącej sytuacji w eksporcie jabłek.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-10 10:00
Rosja – wyższe ceny jabłek
Rosyjscy sadownicy podnoszą ceny jabłek wysokiej jakości, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-08 10:00
Regionalny rynek jabłek – 14 tydz. br.
Na rynku jabłek w krajach monitorowanych przez portal east-fruit.com tym razem najbardziej drożały odmiany Idared i Granny Smith.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.