Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 22 kwietnia 2019. Od wczoraj dodano 1484 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Rosja zwiększyła import jabłek o 41 proc.

Rosja zwiększyła import jabłek o 41 proc.

  |   Źródło:
Federacja Rosyjska zwiększyła w bieżącym roku import jabłek. Które kraje są obecnie największymi dostawcami tych owoców na tamtejszy rynek?

Federacja Rosyjska przez pierwsze 8 miesięcy bieżącego roku sprowadziła 586 tysięcy ton jabłek, co stanowi 41 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pod względem wzrostu importu, owoc ten stał się liderem wśród wszystkich sprowadzanych owoców. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyższą cenę za jabłko w pierwszej połowie 2018 roku, wzrost importu pod względem wartości okazał się jeszcze bardziej znaczący i wyniósł 55 proc. W związku z tym udział jabłek w imporcie osiągnął wielkość 16 proc. w porównaniu do mniej niż 13 proc. w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Największym dostawcą jabłek do Rosji w tym okresie była Mołdawia, która stanowiła 28 proc. dostaw tj. 166 tys. ton. Jednocześnie wielkość wywozu jabłek z Mołdawii wzrosła o 42 proc. w okresie od stycznia do sierpnia 2018 roku. Serbia zajęła drugie miejsce w rankingu dostawców jabłek do Rosji, zmniejszając jednak eksport o 37proc. Stało się tak na tle rosnącej kontroli owoców przez rosyjski organ regulujący ponowny wywóz owoców przez serbskie firmy.

Bardzo interesująca była dynamika dostaw jabłek z Iranu. Jeśli w 2017 roku prawie nie dostarczono jabłek z tego kraju do Rosji, to w 2018 roku Iran od razu zajął czwarte miejsce w rankingu dostawców jabłek do Rosji, eksportując około 61 tys. ton w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku. Turcja zajęła piąte miejsce z ilością dostaw na poziomie 39 tys. ton.

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.