Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 25 października 2020. Od wczoraj dodano 1437 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rosyjskie sankcje na zatrzymały polskiego jabłka?

Jabłka
  |   Źródło:
Analitycy z EastFruit uważają, że rosyjskie sankcje nie zdołały zatrzymać polskiego jabłka i Polska jest nadal największym dostawcą jabłek do Rosji

Analitycy EastFruit, powołując się na źródła handlu z Polski i Rosji, zauważają, że Polska nie znalazła alternatywy dla rosyjskiego rynku jabłek, pomimo wielkich wysiłków na rzecz dywersyfikacji eksportu. Rosja nie była również w stanie znaleźć pełnoprawnego zamiennika dla Polski i Ukrainy, dlatego nadal importuje duże ilości jabłek z tych krajów, ale rosyjski konsument płaci za nie teraz znacznie więcej.

Według ekspertów w sezonie 2018/19 (sierpień-lipiec) Polska wyeksportowała około 1 mln ton jabłek. Ponadto, według oficjalnych statystyk, największym rynkiem jabłek w Polsce była Białoruś, do której dostarczono około 200 tysięcy ton jabłek. Oczywiście większość tego jabłka była przeznaczona do reeksportu na rynek Federacji Rosyjskiej.

Ponowny wywóz przeprowadzono jednak nie tylko przez Białoruś. Największymi „asystentami” do Polski w dostawach jabłek do Rosji były Kazachstan i Serbia, które sprowadziły ponad 100 tysięcy ton polskich jabłek. Mniej znaczące ilości zostały wywiezione przez Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Mołdawię oraz Turcję - tutaj jednak mówimy o ponad 15 tysiącach ton jabłek, które potencjalnie mogłyby zostać wprowadzone na rynek rosyjski.

W sumie, według ekspertów, około 230-270 tysięcy ton polskich jabłek trafiło na rynek rosyjski w sezonie 2018/19, pomimo wszystkich zakazów i poważnego wzrostu kontroli nad reeksportem produktów. Dla porównania, drugi co do wielkości importer jabłek z Polski, którym Egipt stał się w zeszłym roku, był w stanie kupić o połowę mniej jabłek - około 125 tysięcy ton.

Oceniając statystyki importu jabłek do Rosji w tym samym okresie, możemy stwierdzić, że Polska dzieli z Mołdawią pierwsze miejsce pod względem dostaw jabłek do Rosji. Ponadto jest bardzo prawdopodobne, że nawet 5–10 tysięcy ton więcej polskich jabłek niż jabłek z Mołdawii trafi na rynek rosyjski.

Oczywiście polskiemu jabłku wciąż bardzo trudno jest znaleźć alternatywę dla rynku rosyjskiego, ponieważ w kraju nie ma tak wielu produktów wysokiej jakości. Wśród pięciu największych importerów jabłek z Polski są tylko dwa kraje UE - Niemcy i Rumunię. Jednak znaczna część jabłek, które Polska eksportowała do Niemiec, była przeznaczona do przetworzenia, a nie do świeżej konsumpcji. A w Rumunii wymagania dotyczące jakości jabłek są znacznie niższe niż w większości innych krajów UE - znacznie ważniejszym czynnikiem jest tam niska cena.

Podobne
Jabłka
2019-10-02 18:16
Jabłko przemysłowe - sadownicy czekają
Wielu sadowników wciąż wstrzymuje się ze sprzedażą jabłka na przemysł. Czekają na wyższe ceny. Czy to dobra strategia?
czytaj więcej
Jabłka
2019-10-02 08:00
Ukraina – problem z eksportem jabłek
Bezczynność ukraińskich urzędników doprowadziła do zawieszenia eksportu jabłek do Indonezji.
czytaj więcej
Jabłka
2019-10-01 14:00
Mołdawia – prognozy zbioru jabłek
Ile jabłek zbiorą mołdawscy sadownicy w tym roku?
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-30 11:00
Regionalny rynek jabłek – 39. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
2019-09-29 10:43
Bronisze: Spadają ceny jabłek
Postępuje spadek cen jabłek. Odmiany zimowe kosztują już od 1,33-2 zł/kg. Nadal drogie są kończące się już jabłka letnie - szczególnie Celesta - a ceny sięgają 3,3 zł/kg – informuje rynek hurtowy w Broniszach.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-27 08:00
INTERFEL – w Europie mniej jabłek niż rok temu
Zbiory jabłek w Europie będą niższe niż w zeszłym roku, informują w swojej prognozie analitycy francuskiej organizacji INTERFEL. Jaki będzie poziom zbiorów we Francji?
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-25 16:15
Eksport jabłek – kto traci rynki zagraniczne
Analitycy portalu EastFruit przygotowali zestawienie 10 krajów, które najbardziej zmniejszyły eksport jabłek w ciągu ostatnich piętnastu lat.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.