Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 26 maja 2020. Od wczoraj dodano 3663 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

UE – wysoki popyt na jabłka

Jabłka
  |   Źródło:
„Zapotrzebowanie na owoce w UE, takie jak jabłka i pomarańcze, jest duże”, mówi ostatni raport Komisji Europejskiej.

Na rynkach jabłek i pomarańczy w bieżącym roku gospodarczym nie oczekuje się wpływu pandemii Covid-19 na produkcję tych owoców. Popyt na mniej łatwo psujące się owoce, takie jak jabłka i pomarańcze, jest duży.

Podczas gdy szacunkowa produkcja jabłek w UE w bieżącym roku gospodarczym 2019/2020 jest o 10 procent niższa niż średnia z ostatnich 5 lat (10,8 mln ton), oczekuje się, że popyt w UE na świeże jabłka będzie powyżej średniej (+9 procent), dzięki wyższej sprzedaż detalicznej spowodowanej wzrostem konsumpcji krajowej. Oczekiwany spadek importu łatwo psujących się owoców tropikalnych w związku z ograniczeniami transportu lotniczego towarów w czasie kryzysu Covid-19 prawdopodobnie spowoduje wzrost popytu na owoce w UE, w tym na jabłka.

w

Oczekuje się, że konsumpcja produktów przetworzonych w UE spadnie, po zeszłorocznym wzroście zapasów i niższym popycie ze względu na Covid-19 (np. kompot jabłkowy podawany uczniom i cydr podawany w gastronomii).

W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2019/2020 eksport świeżych jabłek w UE był o 5 procent wyższy niż w tym samym okresie w poprzednim roku rekordowych zbiorów. Oczekuje się jednak, że eksport spadnie do końca roku gospodarczego (-34 procent w porównaniu do średniej z ostatnich 5 lat) ze względu na zwiększony popyt w UE, niższą produkcję i trudności w dotarciu na niektóre rynki eksportowe (np. Indie) z powodu kryzys Covid-19.

Oczekuje się, że wywóz jabłek przetworzonych w UE wzrośnie w porównaniu z ostatnią średnią z 5 lat (+14 procent), dzięki wysokim zapasom, ale będzie niższy (-19 procent) niż w zeszłym roku.

Link do pełnego raportu tutaj

Podobne
Jabłka
2020-04-27 14:00
Regionalny rynek jabłek – 17. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Jabłka
2020-04-24 11:00
Drożej za deserowe jabłka
Ceny jabłek na polskim rynku skoczyły do góry. Jednak znacząca część tego handlu to rzeczywistość w zasadzie wirtualna.
czytaj więcej
Jabłka
2020-04-23 10:00
Eksport jabłek 2019/20 (do stycznia)
Jak kształtował się, według danych GUS, eksport jabłek w nowym sezonie, od lipca 2019 roku do stycznia 2020 roku?
czytaj więcej
2020-04-23 08:44
Wyższe ceny jabłek deserowych
Przynajmniej 2 zł/kg. Za jabłka dobrej jakości sadownicy dostają coraz więcej i coraz więcej jest powodów do dalszych wzrostów cen – informuje Agrobiznes w TVP.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.