Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 24 maja 2019. Od wczoraj dodano 3345 ceny w 32 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Ukraina: prognoza cen jabłek niekorzystna?

Ukraina: prognoza cen jabłek niekorzystna?

  |   Źródło:
Zgodnie ze wstępnymi szacunkami, w tegorocznym sezonie prognozy dotyczące cen jabłek na Ukrainie są bardzo mało optymistyczne. Co to oznacza?

W kwietniu 2019 roku ukraińskie jabłka będą kosztować mniej niż we wrześniu 2018 roku, czyli w trakcie trwania zbiorów. Te niekorzystne prognozy przedstawił Andrej Yarmaka, ekonomista w Wydziale Inwestycji FAO.

Nie widzę perspektywy na wzrost cen jabłek w bieżącym sezonie. Ponadto, w kwietniu, cena owoców może nawet jeszcze spaść w porównaniu do okresu wrześniowego, kiedy to trwały zbiory jabłek. Co więcej, prognoza ta będzie dotyczyć nie tylko samej Ukrainy, ale i sytuacji w wielu innych krajach. Nie będziemy też w stanie rozładować także podaży na rynku krajowym z powodu niższego eksportu. Wśród owoców zebranych w tym sezonie jest bowiem sporo mniej jabłek eksportowych. Po za tym, w ubiegłym sezonie udało się nam zwiększyć sprzedaż na rynki zagraniczne tylko dlatego, że produkcja owoców w całej Europie była znacznie niższa i po prostu ich brakowało - mówi Yarmak.

Według Info-Shuvara, we wrześniu 2018 roku większość popularnych odmian jabłek sprzedawano na rynkach hurtowych w kraju na poziomie 5 - 9 hrywien za kilogram (0,16-0,28 euro/kg). Począwszy od grudnia poziom cen jabłek spadł do 3 - 7 hrywie za kilogram (0,09-0,22 euro/kg). Po Nowym Roku może być jeszcze taniej.

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.