Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 23 września 2019. Od wczoraj dodano 1320 ceny w 7 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Ukraina – w maju wzrósł import jabłek

Ukraina – w maju wzrósł import jabłek

Jabłka
  |   Źródło:
Import jabłek na Ukrainę w maju 2019 roku wzrósł siedmiokrotnie w relacji miesiąc do miesiąca.

W maju 2019 roku Ukraina sprowadziła ponad 7 tysięcy ton jabłek. Jest to największy wolumen importu od początku sezonu. W porównaniu z kwietniem wzrósł on siedmiokrotnie, donosi Agri-Gator, powołując się na dane centrum analitycznego „Info-Shuvar”.

Jak już wcześniej pisał EastFruit, Ukraina zaimportowała przez cały sezon 10,0 tys. ton jabłek. W ubiegłym sezonie w tym samym okresie sprowadzono 6,2 tys. ton tych owoców.

Zapotrzebowanie na importowane jabłka na rynku ukraińskim pojawiło się w kwietniu z powodu zmniejszenia podaży wysokiej jakości jabłek ukraińskich.

„Większość ukraińskich producentów nie wierzyła w wzrost cen pod koniec sezonu i sprzedała swoje zapasy przed końcem zimy. Ponadto ilości przechowywanych jabłek w tym sezonie były stosunkowo niskie z powodu przyspieszonego starzenia. W związku z tym już w kwietniu odnotowaliśmy wzrost cen, a ukraińscy handlowcy zaczęli importować jabłka z sąsiedniej Polski.

Do wzrostu cen jabłek przyczyniła się też sytuacja na rynku owoców miękkich - truskawki i czereśnie pojawiły się na rynku co najmniej 10-14 dni później. Podaż tych owoców do końca maja była ograniczona z powodu deszczowej pogody w głównych regionach produkcyjnych. Gdy na rynku pojawiło się więcej truskawek i czereśni, ceny jabłek zaczęły ponownie spadać”- skomentowała sytuację Tatiana Getman, szefowa centrum analitycznego „Info-Shuvar”.

Na największym rynku hurtowym na Zachodniej Ukrainie, lwowskiej giełdzie Szuwar, w okresie przechowywania (październik-maj) ceny jabłek na Ukrainie wzrosły o 35-60 procent. Największa podwyżka cen została odnotowana w maju.

Podobne
Jabłka
2019-06-10 13:09
Regionalny rynek jabłek – 23. tydz. br.
Dwudziesty trzeci tydzień bieżącego roku przyniósł niemal powszechny spadek cen jabłek w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Co było tego przyczyną?
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-05 09:00
Regionalny rynek jabłek – 22. tydz. br.
Jak wyglądała sytuacja na rynkach jabłek w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, w tym Polski, w dwudziestym drugim tygodniu bieżącego roku? O tym możemy przeczytać w cotygodniowym raporcie portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-05 08:00
WAPA – zapasy jabłek, maj br.
WAPA opublikowała uaktualnienie informacji o stanie zapasów jabłek. Ile jabłek było w europejskich magazynach na początku maja 2019 roku?
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-03 11:16
Pogoda szansą dla jabłek
Zimna pogoda, jaka dominowała w Europie tej wiosny, spowodowała znaczące szkody w uprawach owocowych. Paradoksalnie może się to okazać szansą dla jabłek ze zbioru 2018 roku, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.