Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Tu jesteś:  »   »   »  Ukraina wyeksportowała rekordową ilość jabłek w lipcu

Ukraina wyeksportowała rekordową ilość jabłek w lipcu

  |   Źródło:
Ukraińscy eksporterzy w okresie letnim wyeksportowali rekordowe ilości jabłek. O jakich wielkościach mówimy?

W lipcu 2018 roku wyeksportowano 1,4 tys. ton jabłek z Ukrainy, co jest nowym rekordem na ten miesiąc i mówi o znaczącym postępie ogrodniczej infrastruktury biznesowej wśród ukraińskich sadowników.

Z reguły zapasy jabłek na Ukrainie wyczerpują się już w maju, po czym na rynek zaczynają trafiać produkty z Polski i innych krajów UE. W tym roku ukraińscy ogrodnicy nie tylko dostarczyli na rynek krajowy jabłko w środku lata, ale także z powodzeniem go wyeksportowali.

W porównaniu do lipca 2017 roku eksport jabłek z Ukrainy wzrósł 7,6 razy, a import tych owoców spadł 9-krotnie. Tak więc po raz pierwszy w lipcu Ukraina była eksporterem netto jabłek.

Należy przy tym zauważyć, że większość sadowników spodziewa się wyższych cen jabłek w tym okresie. W końcu wszyscy wiedzieli, że zbiory jabłek w UE w 2017 roku mocno spadły, a i ukraińscy ogrodnicy również zbierali słabsze jakościowo jabłka. Doprowadziło to do tego, że producenci posiadali jabłko do maja, tworząc sztuczny deficyt, który sprzyjał wzrostowi cen, a w maju rozpoczęli sprzedaż, co doprowadziło z kolei do obniżki.

W czerwcu i lipcu ceny nie były tak wysokie, jak oczekiwali sadownicy, ponieważ na rynek trafiła rekordowa ilość owoców jagodowych, których ceny również były minimalne. Dlatego rolnicy musieli szukać okazji do sprzedaży jabłek na rynkach zagranicznych, co sprzyjało eksportowi.

I tak, jeśli w 2017 roku w okresie maj-lipiec z Ukrainy wywieziono tylko 200 ton jabłek, to w tym roku na ten sam okres wyeksportowano prawie 7 tys. ton tych owoców, czyli 35 razy więcej!

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.