Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Wszędzie źle, ale w Polsce (prawie) najgorzej

2019-03-26 18:34

Ten sezon jest trudny dla producentów jabłek w całej Europie. Wszędzie zbiory były obfite i kraje, które są liczącymi się graczami na jabłkowym rynku zmagają się od początku sezonu z nadpodażą i niskimi cenami. Jednak nie wszędzie sytuacja jest niekorzystna.

Niestety, w Polsce jest ona jedną z najgorszych jeśli chodzi o europejskie kraje – dużych producentów jabłek. Zarówno te w Unii, jak i poza nią. W krajach Europy Zachodniej – we Francji i we Włoszech jabłek jest dużo, ceny ich są niskie, ale od pewnego czasu popyt na te owoce się poprawił – i ten na rynku wewnętrznym, i ten w eksporcie. Głównie dlatego, że to co pozostaje w chłodniach, to towar dobrej jakości i odmian chętnie kupowanych przez konsumentów. Głównie to Golden Delicious i Gala.

Warto dodać, że tamtejsi producenci radzą sobie z problemem nadpodaży między innymi poprzez strategię wyróżnienia się na rynku dzięki budowie marek własnych, tak zwaną ofertę klubową oraz w segment convenience, oferujący dogodnie i atrakcyjnie zapakowane jabłko, gotowe do spożycia, dostępne również w mniejszych sklepach. We Włoszech dynamicznie rozwija się też nowy kanał dystrybucyjny – uliczna sprzedaż obwoźna, który cieszy się dużą popularnością. Pojedynczy sprzedawca we włoskim mieście może sprzedać około 500 kg jabłek dziennie.

W Polsce sytuacja wygląda gorzej, bo nie tylko mamy nadpodaż, ale jakość jabłek w polskich chłodniach KA i ULO pogarsza się, a do tego coraz marniej wygląda sprawa z popytem. Nasz rynek ma większe problemy niż choćby taka Mołdawia, która też ma jeszcze duże zapasy, ale po pierwsze ma też otwarty rynek rosyjski, a do tego ich problemy z jakością są dużo mniejsze.

Sytuacja w Polsce jest porównywalna z tą na Ukrainie. Ich ceny jabłek są nawet niższe niż u nas, więc można powiedzieć, że tam mają gorzej. Tylko czy aby na pewno? Tam generalnie jest taniej, a te niższe ceny dają im fory na konkurencyjnym rynku międzynarodowym.

Ceny jabłek na eksport, jeśli chodzi o Polskę, rosną bardzo nieznacznie w przypadku Gali i Goldena (oczywiście dobrej jakości) pozostają w najlepszym razie stabilne jeśli chodzi o inne odmiany, chociaż ostatnio pojawiła się znów presja na zniżkę – dotyczy to przede wszystkim Idareda, ale i odmian takich jak Szampion czy Ligol.

Bieżące i archiwalne ceny jabłek dostępne są na naszym portalu pod linkiem:

https://www.fresh-market.pl/ceny/ceny_owocow

a ceny ze skupów:

https://www.fresh-market.pl/ceny/ceny_ze_skupow_i_przetworni

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE