Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 26 maja 2020. Od wczoraj dodano 1900 ceny w 20 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Co czeka ukraińskich producentów owoców jagodowych w tym sezonie?

Owoce jagodowe
  |   Źródło:
Zamknięcie rynków hurtowych i detalicznych wpłynie negatywnie na producentów owoców jagodowych.

Większość ukraińskich producentów owoców jagodowych uważa, że ​​obecny sezon będzie raczej trudny dla większości uczestników ukraińskiego rynku tych owoców. Eksperci Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw (UPOA) wyjaśnili, w jaki sposób rozprzestrzenianie się zakażenia koronawirusem COVID-19 i jak reżim kwarantanny w tym kraju wpłynie na producentów krajowych.

Już teraz producenci borówki wysokiej przewidują, że w 2020 roku należy się spodziewać jest spadku wydajności tej jagody. Przede wszystkim nienormalnie ciepła zima wpłynie na zmniejszenie zbiorów brutto, ponieważ część krzewów zaczęła kwitnąć w listopadzie-grudniu. O tym poinformował na swojej stronie na Facebooku Jarosław Mołczun, współwłaściciel farmy jagodowej Ozerjana.

„Kolejnym czynnikiem, który negatywnie wpłynie na producentów owoców jagodowych, jest zamknięcie rynków hurtowych i detalicznych. Większość tych owoców na Ukrainie jest sprzedawana przez rynki, których zamknięcie może przerodzić się w katastrofę, przede wszystkim dla tych, którzy uprawiają truskawki. Przedłużenie kwarantanny na Ukrainie nie dodaje optymizmu producentom”- powiedział Andrij Jarmak, ekonomista w Departamencie Inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Zapotrzebowanie na świeże owoce jagodowe jest już znacznie zmniejszone. W warunkach kwarantanny konsumenci starają się odwiedzać sieci detaliczne jak najmniej, więc sprzedaż produktów, które szybko ulegają pogorszeniu, jest ograniczona. Teraz coraz więcej osób woli owoce, takie jak jabłka i owoce cytrusowe, które można przechowywać w domu przez ponad tydzień.

Większość uczestników rynku twierdzi, że prawie niemożliwe jest przewidzenie dalszego rozwoju sytuacji.

„Obecnie nie można przewidzieć dalszego rozwoju wydarzeń, ponieważ sytuacja z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i wprowadzaniem nowych środków kwarantanny rozwija się niezwykle szybko i nieprzewidywalnie. Na przykład nasi partnerzy z Francji ogłosili, że są gotowi wznowić współpracę od połowy kwietnia. Jednak pomimo faktu, że koronawirus rozprzestrzenia się aktywnie w całej UE, a w szczególności we Francji, już istnieją wątpliwości, że takie wznowienie rozwój jest możliwe”- mówi właściciel SBFrozen Food i główny doradca inwestycyjny w UPOA, Andrij Żukow.

Co więcej, eksperci UPOA są przekonani, że nawet usunięcie środków kwarantanny nie pomoże natychmiast przywrócić sprzedaży świeżych owoców jagodowych.

„Wiadomo już, że kwarantanna na Ukrainie została przedłużona do 24 kwietnia tego roku. Pomimo tej decyzji, nawet jeśli środki kwarantanny nie zostaną ponownie przedłużone (co jest całkiem możliwe), większość konsumentów po prostu nie będzie kupować świeżych owoców jagodowych. Warto pamiętać, że obecna sytuacja poważnie wpłynęła na dochody ludności, co znacząco wpłynie na spadek siły nabywczej większości konsumentów. A świeżych owoców jagodowych w żaden sposób nie można uznać za tanie produkty”, powiedziała Katierina Zwierjewa, dyrektor ds. Rozwoju UPOA.

Podobne
Owoce jagodowe
2020-03-25 11:00
Koronawirus zagraża sektorowi owoców jagodowych
Biznes jagodowy może poważnie ucierpieć z powodu koronawirusa, uważają eksperci.
czytaj więcej
Owoce jagodowe
2020-03-13 13:43
Owoce jagodowe – to nie korona wirus jest największym problemem
Brak dostatecznego nawilgocenia i nieprawidłowe warunki pogodowe wpływają bardziej na sektor owoców jagodowych niż korona wirus – opinia.
czytaj więcej
Owoce jagodowe
2020-03-10 11:00
Białoruś – wzrost produkcji owoców jagodowych
Zbiory białoruskich owoców jagodowych osiągnęły w 2019 roku prawie 160 tysięcy ton.
czytaj więcej
Owoce miękkie
2020-02-26 13:00
Ukraina – nowa, zyskowna nisza branży owoców jagodowych?
Nowy trend na rynku owoców jagodowych - mrożone półprodukty z owoców i owoców jagodowych.
czytaj więcej
Owoce jagodowe
2020-01-08 12:06
Maroko – ważny gracz na rynku owoców jagodowych
Jak eksportować dziesiątki tysięcy ton świeżych malin na tysiące mil - przykład Maroka.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.