Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 5 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1314 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Hiszpania – malina nieźle, borówka gorzej

Owoce miękkie
  |   Źródło:
W hiszpańskiej prowincji Huelva właśnie zaczyna się nowy sezon zbioru malin i zapowiada się on całkiem dobrze. Gorzej rysują się perspektywy dla kolejnego sezonu borówki wysokiej.

W hiszpańskiej prowincji Huelva właśnie startuje kampania malinowa. „Według naszych prognoz wszystko idzie dobrze pod względem ilości i jakości”, powiedział Francisco Sanchez, menager Onubafruit, który szacuje, że nadchodząca produkcja owoców jagodowych wyniesie 12 000 ton.

„Nasza firma jest liderem we wszystkich sprawach związanych z produkcją i marketingiem malin, głównie dlatego, że mamy bardzo dobre ekskluzywne odmiany i wystarczającą liczbę producentów, z którymi współpracujemy. Niektórzy mogą myśleć, że praca z dużą liczbą producentów jest trudna, ale z pewnością jest to jeden z naszych największych atutów. Sieci supermarketów wciąż się rozwijają, dlatego potrzebują większych dostawców, którzy mogą zagwarantować niezawodne dostawy. Widzimy, jak brak producentów może wpłynąć na pośrednictwo”- mówi kierownik tej firmy.

Chociaż konkurencja z Portugalii i Maroka była zaskoczeniem dla hiszpańskich producentów malin w ubiegłym roku, Francisco Sanchez nie wierzy, że przejmie ona prowadzenie od hiszpańskich producentów. „Owoce jagodowe w Portugalii z reguły zaczynają się później niż nasze, a warunki klimatyczne utrudniają wyprodukowanie tego produktu, podczas gdy Maroko, oprócz tego, że ma co najmniej jeden dzień dostawy dłuższy niż Hiszpania, ma bardzo niestabilną infrastrukturę polową. Przejęcie przywództwa od hiszpańskich malin będzie trudne ”- mówi.

Kilka miesięcy przed zbiorem borówek w Huelvie firma obecnie importuje te owoce od zagranicznych dostawców, aby zapewnić nieprzerwane dostawy przez cały rok. Według Francisco Sancheza „nadwyżka produkcji borówki w ubiegłym sezonie miała katastrofalne konsekwencje dla sektora”, a „ten rok będzie jeszcze gorszy” dodaje.

„W ostatnich latach Hiszpania posadziła zbyt wiele borówek, a światowa produkcja wzrosła szybciej niż popyt. W tym roku owoce chilijskie mają przybyć do Europy później niż zwykle, co zbiegnie się z początkiem naszej kampanii. Jednocześnie Maroko i Republika Południowej Afryki nadal zwiększają produkcję ”, mówi Sanchez.

Twierdzi się, że plantacje borówek w Hiszpanii już nie rosną, a niektórzy twierdzą, że nasadzenia są faktycznie likwidowane, ale według menagera Onubafruita rzeczywistość wygląda nieco inaczej: „Łatwiej jest wykorzenić lub sadzić truskawki lub maliny, ale w przypadku borówek wymagana inwestycja jest znacznie wyższa. Na szczęście nasza wiodąca pozycja w produkcji tego owocu, około 17 000 ton rocznie, pozwala nam przygotować się na kryzys, który wciąż jest daleki od szczytu.”

Podobne
Maliny
2019-09-20 12:22
Spada podaż malin
Sytuacja na rynku malin zmienia się z tygodnia na tydzień. Jeszcze stosunkowo niedawno owoców tych było więcej (oczywiście jak na ten sezon). Teraz ich podaż zaczęła spadać.
czytaj więcej
Maliny
2019-09-19 14:35
Eksport malin mrożonych po II kw. 2019 r.
Spadek eksportu mrożonych malin z Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS po dwóch kwartałach 2019 roku.
czytaj więcej
Borówka wysoka
2019-09-18 18:32
Borówki wciąż tańsze niż rok temu
Sezon krajowej borówki wysokiej powoli zbliża się do końca. Nie mniej cały czas utrzymuje się niższy poziom cen tych owoców w stosunku do zeszłego roku.
czytaj więcej
Borówki
2019-09-16 10:00
Peru – wzrost eksportu borówki wysokiej
Peru zwiększy w tym sezonie eksport borówki o 35 procent, informuje portal https://fruitnews.ru, powołując się na peruwiańskie źródła branżowe.
czytaj więcej
Borówki
2019-09-10 08:00
Borówka wysoka coraz popularniejsza
Borówka wysoka wciąż zyskuje na popularności wśród konsumentów na całym świecie. Oto kolejny kraj stara się zwiększyć soje uprawy i eksport tych owoców.
czytaj więcej
Maliny
2019-09-09 14:00
Na rynku malin dość stabilnie
Na rynku malin wciąż mamy dość stabilną sytuację, zwłaszcza jeśli chodzi o ceny malin do przetwórstwa.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.