Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 12 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 4096 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – brak rąk do zbioru jabłek

Jabłka
  |   Źródło:
W Mołdawii brakuje rąk do zbioru jabłek - zaczyna się sprowadzanie pracowników z Uzbekistanu.

Jak dziennikarzom EastFruit powiedzieli mołdawscy sadownicy, w 2019 roku po raz pierwszy stanęli oni w obliczu dużego niedoboru siły roboczej w kraju. W rezultacie, rekordowy zbiór jabłek, który jest oczekiwany w tym roku, często nie ma szans na zebranie w optymalnym czasie, co grozi stratami podczas przechowywania. Duże gospodarstwa sadownicze na początku sezonu zaczęły szukać pracowników w krajach Azji Środkowej. W szczególności pracownicy z Uzbekistanu są oficjalnie zatrudnieni w kilku przedsiębiorstwach.

Według przedstawicieli przedsiębiorstwa, które zatrudnia zagranicznych pracowników, uzbeccy pracownicy w Mołdawii otrzymują przyzwoite wynagrodzenie - do 40 USD dziennie dla najbardziej produktywnych, ponieważ poziom wynagrodzenia zależy od wyniku. Tak więc, przez miesiąc pracy w Mołdawii, pracownicy z Uzbekistanu mogą zaoszczędzić od 600 do 1000 USD, ponieważ oprócz wynagrodzenia otrzymują oni mieszkanie i wyżywienie. Jednak dzień roboczy trwa zwykle do 10-12 godzin.

Pod względem kosztów pracy Mołdawia wyprzedziła już Ukrainę, gdzie pracownicy otrzymują średnio od 20 do 30 USD dziennie za zbieranie jabłek. Można zarobić trochę więcej, zbierając owoce jagodowe, ale nawet w tym przypadku wynagrodzenie na Ukrainie jest niższe niż w Mołdawii. Co więcej, 10-15 lat temu w ukraińskich sadach było wielu pracowników z Mołdawii.

„Mam teraz 8 hektarów sadów jabłkowych na południu Mołdawii i chcę rozwinąć swoją działalność, ponieważ mam 75 hektarów ziemi. Chciałbym sadzić czereśnie, ale po prostu nie będzie nikogo, kto by to zbierał, ponieważ w naszym regionie po prostu niemożliwe jest znalezienie pracowników nawet za bardzo wysokie zarobki”, skarży się mołdawski producent. „Zbyt wielu ludzi wyjechało do pracy w UE, a ci, którzy zostali, zwykle mają własne sady. Dlatego chcę sadzić te rodzaje owoców, które wymagają mniej pracy podczas zbioru. A zatem wcale nie biorę pod uwagę czereśni i owoców jagodowych”- wyjaśnia.

Mołdawia rocznie eksportuje do 400 tysięcy ton świeżych owoców o wartości ponad 200 milionów USD, jednocześnie Mołdawia inwestuje bardzo mało w marketing, dlatego owoce z tego kraju są zwykle eksportowane po bardzo niskiej cenie. A to z kolei stanowi silny czynnik odstraszający od wzrostu płac dla pracowników, którzy dzięki systemowi bezwizowemu często wolą wyjeżdżać do pracy sezonowej w krajach UE.

Podobne
Jabłka
2019-10-15 09:00
Mołdawia – eksport jabłek do Rosji z jeszcze większym opóźnieniem
Mołdawscy sadownicy planują rozpocząć eksport wysokiej jakości jabłek na rynek rosyjski w nowym roku.
czytaj więcej
śliwki
2019-10-11 08:00
Mołdawia – dobry sezon dla eksportu śliwek
Ten sezon jest bardzo dobry dla mołdawskiej śliwki, zwłaszcza jeśli chodzi o eksport.
czytaj więcej
Jabłka
2019-10-10 08:11
Mołdawia – eksport owoców
Jak dotąd, w sezonie 2019/2019 mołdawski eksport jabłek nie był nazbyt aktywny. Sytuacja lepiej wygląda natomiast w przypadku sprzedaży za granicę winogron i śliwek.
czytaj więcej
Winogrona
2019-10-02 09:00
Mołdawskie winogrona chętnie kupowane w UE
Mołdawscy producenci winogron zapraszani są na rynki Europy Środkowej.
czytaj więcej
Jabłka
2019-10-01 14:00
Mołdawia – prognozy zbioru jabłek
Ile jabłek zbiorą mołdawscy sadownicy w tym roku?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.