Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 12 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 4096 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraińscy pracownicy poszukiwani

Truskawki
  |   Źródło:
Polscy i niemieccy producenci owoców i warzyw starli się w walce o ukraińskich pracowników sezonowych.

Sezon zbierania jabłek w Polsce jest w pełnym rozkwicie, więc jednym z gorących tematów do dyskusji wśród polskich sadowników jest obecnie brak rąk do pracy. Mówiąc ściślej, brakuje ukraińskich robotników, którzy w ciągu ostatnich dwudziestu lat pomagali plasować wiele segmentów polskiego sadownictwa na pozycji światowego lidera.

Wielu może myśleć, że Ukraińcy w końcu zaczęli wracać do domu, ale wcale tak nie jest - dzięki spodziewanej liberalizacji zasad zatrudnienia w Niemczech ukraińscy pracownicy sezonowi mogą teraz preferować bogatsze Niemcy od mniej zamożnej Polski. Według EastFruit odpływ pracowników do Niemiec jest już odczuwalny, ale może wzrosnąć od 1 stycznia 2020 roku, kiedy Niemcy planują zwiększyć tymczasowe kwoty dla pracowników spoza UE.

Nie chodzi tylko o wynagrodzenie, chociaż niemieccy producenci płacą więcej za zbiór owoców jagodowych, jabłek, a także innych owoców i warzyw. Ukraińscy pracownicy wśród powodów, dla których preferują Niemcy, wskazują niższy poziom ryzyka, że ktoś ich oszuka, a także bardziej komfortowe warunki pracy i życia oraz bardziej „oszczędny” harmonogram pracy.

Dlatego polscy producenci owoców poważnie obawiają się, że w 2020 roku nie będzie już nikogo, kto zbierze ich produkty. W końcu teraz średnia pensja netto (bez podatków i kosztów wyżywienia i zakwaterowania, które z reguły pokrywa pracodawca) ukraińskiego pracownika sezonowego osiąga 600-700 euro miesięcznie. Najbardziej wydajni pracownicy zarabiają nawet do 900 euro miesięcznie „czysto”, a w branży budowlanej wynagrodzenia są jeszcze wyższe. Dalszy wzrost wynagrodzeń w celu utrzymania ukraińskich pracowników sezonowych sprawi, że polskie owoce będą mniej konkurencyjne na rynku światowym.

Dlatego producenci z Polski rozważają już możliwości znalezienia pracowników w innych krajach, na przykład w krajach Azji Środkowej: Uzbekistanie, Tadżykistanie, Kirgistanie itp., a nawet w krajach takich jak Wietnam.

Problem niedoborów siły roboczej jest jednak dotkliwy również na samej Ukrainie. Zbierając owoce jagodowe w 2019 roku w wiodących gospodarstwach na Ukrainie, można zarobić nie mniej niż w Polsce - do 600-700 euro miesięcznie. To prawda, że ​​przede wszystkim jednak zarobki były o 10-20 procent niższe niż w Polsce. I już w tym roku niedobór pracowników przy zbiorze malin, borówek, truskawek i innych jagodowych zaczął być odczuwany dość ostro na Ukrainie, pomimo zmniejszenia powierzchni pod malinami.

Ukraińscy producenci będą musieli poważnie się postarać, aby zapewnić komfortowe warunki zatrudnienia pracowników, co oczywiście nie jest bezkosztowe. W związku z tym wiele przedsiębiorstw na Ukrainie jest już zainteresowanych dodatkowymi możliwościami certyfikacji społecznej odpowiedzialności pracowników, co pozwoliłoby nie tylko na skuteczniejszy eksport produktów do Unii Europejskiej, ale także skuteczniejsze przyciąganie pracowników. W szczególności pisaliśmy o pierwszym certyfikacie wersji GlobalGAP GRASP, który otrzymał ukraińska firma jagodowa Artberry. Następnie kilku innych producentów owoców otrzymało ten sam certyfikat.

Podobne
2019-09-16 18:25
Jak nowelizacja kodeksu pracy wpłynie na pracowników i pracodawców
Od 7 września br. weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy. Uległy im zapisy dotyczące dyskryminacji i równego traktowania, mobbingu, świadectwa pracy oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy, a także szczególnych uprawnień pracowników. Ekspertka z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland wyjaśnia, jak nowelizacja kodeksu wpłynie na pracowników i pracodawców.
czytaj więcej
2019-09-16 16:23
Badanie: co trzeci pracownik z Ukrainy chciałby pozostać w Polsce
Wzrósł odsetek ukraińskich pracowników, którzy chcieliby na stałe przeprowadzić się do Polski - wskazała druga edycja badania socjologicznego Ukraińcy na polskim rynku pracy: doświadczenia, wyzwania i perspektywy. Raport EWL .
czytaj więcej
2019-08-08 00:58
Większość firm będzie zatrudniać. Powodem duża rotacja pracowników
Aż 68 proc. polskich firm planuje rekrutować nowych pracowników w ciągu najbliższych sześciu miesięcy - wynika z raportu „Rynek pracy oczami pracodawców” przygotowanego przez Trenkwalder Polska. Najbardziej poszukiwani są pracownicy fizyczni. Tak duża liczba rekrutacji to nie efekt wzrostu gospodarczego, ale przede wszystkim skutek wysokiej rotacji kadr. A ta, wbrew powszechnej opinii, nie dotyczy już tylko pracowników z pokolenia Y i Z oraz „białych kołnierzyków”.
czytaj więcej
2019-07-16 18:09
Premier: Dzięki zmianom podatkowym w portfelu pracownika pozostanie kilkaset złotych rocznie
Przyjęte przez rząd zmiany podatkowe spowodują, że rocznie w kieszeni każdego pracownika pozostanie kilkaset złotych - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.