Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 21 września 2020. Od wczoraj dodano 1188 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Hiszpania: zamiast kaki i granatów cytrusy

  |   Źródło:
Hiszpańscy sadownicy postanowili zmienić profil swoich gospodarstw i postawić na gatunki cytrusowe. Co jest tego przyczyną?

Producenci owoców z Hiszpanii zmieniają profile gospodarstw. Jeszcze niedawno obsadzali swoje hektary drzewami kaki i granatami, a ze szkółek znikały drzewka właśnie tych gatunków (dużym zainteresowaniem cieszyły się także migdały, grzewa oliwne), obecnie trend się odwrócił. Sadownicy likwidują nasadzenia tych gatunków na rzecz cytrusów. Sytuacja zmieniła się do tego stopnia, że w szkółkach nie mają już żadnych zapasów gatunków cytrusowych.

Wszystko idzie w parze z cenami. Ceny kaki i granatów w ostatnich sezonach były bardzo niskie stąd spadek zainteresowania tymi właśnie gatunkami, to samo tyczy się migdałów – spadek cen zniechęcił sadowników do inwestowania w nowe obszary, na rzecz pomarańczy.

Popyt na drzewa cytrusowe koncentruje się głównie na późnych odmianach, zwłaszcza na pomarańczach, ponieważ obecnie obserwuje się największy potencjał handlu dla tego gatunku. Wzrasta również zapotrzebowanie na mandarynki w drugim sezonie, zarówno w przypadku osób, którym przysługują dopłaty, jak i osób, które ich nie mają.

Nie bez wpływu na decyzję hiszpańskich ogrodników są tegoroczne ceny cytrusów, które są o około 25 proc. wyższe niż przed rokiem. I nie ma przy tym znaczenia, że jest to wynik słabszej niż przed rokiem produkcji owoców. 

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.