Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 7 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 1422 ceny w 20 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Mandarynki  »  Mandarynki

Mandarynki

  |  

Citrus reticulata - nazwa jej wzięła się od nazwy wyspy Mauritius na Oceanie Indyjskim, którą niegdyś nazywano Mandarą. Mandarynka pochodzi z Chin i wschodniej Azji. W zależności od odmiany duży krzew lub małe drzewko (8 m). Liście eliptycznolancetowate, prawie całobrzegie, zaostrzone, na krótkich, wąsko oskrzydlonych ogonkach.

Kwiaty w niewielkich pęczkach o białej koronie, 5-płatkowe, pręcików wiele, słupek jeden. Jagoda o dość cienkiej okrywie i średnicy 6-7 cm, lekko spłaszczona. Owoce smaczne, słodkie lub słodkokwaskowate w zależności od odmiany. Smak słodko-kwaśny. Owoce drzewek dziko rosnących mają nieprzyjemny zapach i bardzo dużo pestek.

Od pomarańczy różnią się wielkością, a także tym, że skórka łatwo daje się oddzielić od miąższu. . Jadalne owoce głównie do spożycia na surowo, ale również na przetwory (dżemy, kompoty). 100 g owocu dostarcza 40 kalorii. Z liści otrzymuje się olejek eteryczny, wykorzystywany w przemyśle spożywczym i perfumeryjnym. Rośnie w klimacie ciepłym i tropikalnym (upalnym). Roślina uprawna: głównie Japonia, Brazylia, Dekan i basen Morza Śródziemnego oraz południe Stanów Zjednoczonych. Mandarynka pochodzi z południowych Chin.

Mandarynki krzyżują się i tak:

  • klementynka – to mieszaniec z pomarańczą gorzką. Daje owoce o bardzo smacznym, aromatycznym miąższu w kolorze ciemnopomarańczowym lub czerwonym
  • tangelo - to mieszaniec z grejpfrutem. Owoce bardzo słodkie i soczyste z gorzkim posmakiem.
    Najlepsze odmiany mandarynek są beznasienne. Wyróżnia się tu głównie grupa odmian pochodząca z Japonii pod nazwą Satsuma lub Unshiu. Trzeba je uprawiać od innych odmian, gdyż w wyniku zapylenia tworzą nasiona. Do Europy mandarynka trafiła na początku XIX wieku. Zawiera dużo witamin, w tym najwięcej witaminy C. Mandarynkę rozmnaża się zwykle przez okulizację przy czym za podkładkę zwykle się używa siewki pomarańczy trójlistkowej, mandarynki lub cytryny.

    Źródło: fresh-market.pl na podstawie ksiązki „Owoce z krain dalekich” (autorzy J i S. Pieniązkowie) i Wikipedii
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.