Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 24 luty 2020. Od wczoraj dodano 1948 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Turcja – warzywa cofnięte z eksportu na krajowym rynku

  |   Źródło:
Tureckie media informują o tym, że tony warzyw, które z powodów fitosanitarnych zostały zawrócone z eksportu, zamiast zostać zutylizowane, trafiły na rynek wewnętrzny.

Od początku tego roku tony warzyw i owoców zostały zawrócone do Turcji z powodu przekroczenia norm dla pozostałości pestycydów i wykrycia organizmów kwarantannowych (chodzi tu o wciornastka). Szczególnie chodzi tu o eksport do Rosji, ale także do Niemiec, Szwajcarii i niektórych innych krajów Starego Kontynentu. Najczęściej zawracane są pomidory, morele, papryka, wiśnie i gruszki.

W zeszłym roku Turcja wyprodukowała 28,7 mln ton warzyw i 17,1 mln ton owoców. Na eksport trafiło 5 procent tej produkcji. Największym odbiorcą tureckich warzyw i owoców jest Rosja, na kolejnym miejscu plasuje się UE. Ze względu na masowe wykrywanie pestycydów i szkodników Turcja może mieć bardzo poważne problemy na obu tych rynkach. Problemy na rynku unijnym wykryte w pierwszej połowie bieżącego roku wykazane zostały w aż 169 raportach systemu alarmowego RASFF.

Turcja zużywa bardzo duże ilości środków ochrony roślin. Światowy rynek wyceniany jest na 50 miliardów dolarów, turecki na 600 milionów euro. Średnie zużycie pestycydów w Turcji wzrosło w ciągu 3 lat z 1,3 kg/ha na 1,7 kg/ha w 2014 roku, a w rejonie śródziemnomorskim aż do 3,1 kg/ha.

Owoce i warzyw zawrócone ze względu na przekroczone normy zawartości pestycydów lub stwierdzoną zawartość szkodników powinny zostać zutylizowane. Jednak w Turcji takie działania nie są podejmowane, a żywność ta trafia na rynek wewnętrzny.

Podobne
Tureckie cytryny na polskim rynku
2015-10-02 14:06
Tureckie cytryny na polskim rynku
U importerów pojawiły się pierwsze cytryny importowane z Turcji. Co to oznacza w handlu cytrusami?
czytaj więcej
Tureckie „rodzynki” już na polskim rynku
2015-08-13 15:04
Tureckie „rodzynki” już na polskim rynku
Na polskim rynku pojawiły się pierwsze tureckie drobnoowocowe winogrona z Turcji. To chyba ucieszy wszystkich amatorów „tureckich rodzynek”. A w jakiej cenie?
czytaj więcej
Rekordowe zbiory owoców granatu w Turcji
2015-08-11 11:04
Rekordowe zbiory owoców granatu w Turcji
Turcja z roku na rok produkuje coraz więcej granatów. Na przestrzeni ostatnich szesnastu lat wzrost produkcji sięga już kilkuset procent.
czytaj więcej
Tureccy producenci znów tracą przez kryzys w Rosji
2015-07-28 16:20
Tureccy producenci znów tracą przez kryzys w Rosji
Tureccy producenci owoców i warzyw nie są wcale zachwyceni z sytuacji na rosyjskim rynku. Kryzys w Rosji przekłada się bezpośrednio na ich zarobek, a ten jest coraz mniejszy. Tym razem narzekają producenci czereśni.
czytaj więcej
Wyższe zbiory owoców i warzy w Turcji
2015-06-12 12:07
Wyższe zbiory owoców i warzy w Turcji
Wstępne szacunki wskazują na wzrost produkcji owoców i warzyw w Turcji w bieżącym sezonie. Tureccy producenci zbiorą sporo więcej moreli.
czytaj więcej
Produkcja warzyw i owoców w Turcji
2015-05-28 10:00
Turcja – spodziewany wzrost produkcji warzyw i owoców
Pierwsze tegoroczne szacunki Tureckiego Instytutu Statystycznego (TÜİK) mówią o oczekiwanym wzroście produkcji warzyw i owoców w tym kraju, informuje turecki portal http://www.hurriyetdailynews.com
czytaj więcej
Pomidory
2015-05-11 10:00
Turcja – kłopoty z eksportem pomidorów
Turcy mają coraz większe problemy z eksportem swoich pomidorów na rynek rosyjski. A Rosja jest przecież największym odbiorcą tureckiego pomidora.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.