Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 12 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1520 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Nowe rynki dla marokańskich cytrusów

Cytrusy
  |   Źródło:
Europa wciąż pozostaje kluczowym rynkiem dla eksportu marokańskich cytrusów. Ale coraz większą w nim rolę odgrywają inne kierunki, zauważa portal www.freshplaza.com.

Sezon eksportu cytrusów marokańskich rozpoczął się w połowie listopada. Z powodu gorącej pogody w lecie produkcja mandarynek w regionie Agadir była mniej wydajna i jakościowo słabsza. Chociaż Europa jest ważnym rynkiem dla cytrusów marokańskich, to nowe rynki, takie jak Rosja, USA, Kanada i Bliski Wschód stają się coraz ważniejsze dla sprzedaży tych owoców.

"Chociaż eksport z regionu Agadir rozpoczął się w połowie listopada, eksport z regionu Gharb wystartował z opóźnieniem. W wyniku deszczu zbiory tamtejsze zostały opóźnione o tydzień", mówi Mehdi Haddadi z Med Fruit. "W wyniku ciepłej i suchej pogody, region Agadir ma aż 70 procent mniej dobrej jakości owoców oraz dużo owoców małych rozmiarów. Gharb ma tych słąbszej jakości owoców tylko od 30 do 35 procent. Większość jest produktem premium wartym eksportu. Szczególnie wczesne odmiany, takie jak klementynki i mandarynki, mają małe rozmiary. Późniejsze odmiany, takie jak Nardocotts, miały teraz wystarczająco dużo deszczu, więc spodziewamy się, że tu kalibraż będzie w porządku. Skupiamy się na dostarczaniu dobrego produktu, ale nie możemy kontrolować rynku, dlatego będziemy musieli poczekać i zobaczyć, co przyniesie sezon."

Nowe rynki
Cytrusy marokańskie są dostępne na rynku w tym samym czasie, co produkty hiszpańskie. "Cytrusy z obu krajów są częściowo zależne od siebie nawzajem. Kiedy cytrusy z obu krajów mają dobrą jakość, rynek jest pod presją ", wyjaśnia Medhi. "Widzimy coraz więcej produktów marokańskich wysyłanych do takich krajów, jak Kanada, USA i Rosja. Poza tym nowe rynki, takie jak Bliski Wschód i Chiny, stają się coraz ważniejsze dla Maroka. Połączenia logistyczne z tymi krajami również stale się poprawiają. Oczekuje się, że mniej produktów trafi do Europy w przyszłości. Widzimy producentów marokańskich próbujących pracować na tych nowych rynkach. W wyniku dłuższego czasu transportu do krajów pozaeuropejskich, cytrusy również muszą być traktowane inaczej ".

Rząd
Marokański sektor cytrusowy wciąż rośnie. Co roku sadzimy nowe drzewa i sektor dobrze się rozwija. "Jednak rząd marokański powinien inwestować w produkcję owoców cytrusowych. Wiele lat temu podejmowano różne próby inwestowania w tę produkcję. Odbyła się duża kampania z naklejką Maroc. Kampania ta dobrze sobie radziła przez dłuższy czas, ale ostatnio nie odnotowaliśmy jej zbyt dużego wzrostu. Wiele można jeszcze osiągnąć w zakresie komunikacji między rządem, producentami i handlowcami. Podobnie jak inwestowanie w szkolenia dla producentów ", mówi Medhi.

Owoce organiczne
Med Fruit szuka obecnie popytu na organiczne owoce cytrusowe. "Mamy obszar 150 hektarów klementynek, pomarańczy (tzw. Navel i Maroc Late), który został niedawno certyfikowany organicznie. Pracujemy nad opracowaniem produktu godnego eksportu. Jednocześnie przyglądamy się także popytowi na rynku. Organiczne owoce cytrusowe są wciąż w powijakach, chociaż są oferowane przez Hiszpanię. Ale patrząc na globalny rozwój, rynek ekologicznych cytrusów ma sens. To po prostu zupełnie inny rynek niż w przypadku konwencjonalnych owoców, choć wciąż można wiele zyskać w tej dziedzinie ", stwierdza Medhi.

Podobne
Owoce cytrusowe
2019-01-07 10:00
Hiszpania wycofa 50 tys. ton cytrusów
Hiszpański rząd zgodził się na wycofanie z rynku 50 tys. ton owoców cytrusowych. To próba łagodzenia kryzysowej sytuacji w tym sektorze hiszpańskiego rynku owocowego. Pisze o tym portal www.freshplaza.com powołując się na dane organizacji FEPEX.
czytaj więcej
Cytrusy
2019-01-04 12:00
Hiszpania – kryzys na rynku cytrusów
Obecna kampania w sektorze produkcji owoców cytrusowych w Hiszpanii ma bardzo gorzki smak dla tamtejszych producentów, o czym pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Maroko: marnują się owoce cytrusowe
2018-12-28 18:42
Maroko: marnują się owoce cytrusowe
W Maroku ogromne ilości owoców cytrusowych pozostają w sadach lub wysypywane są przez sadowników na poboczach dróg. Czemu tak się dzieje?
czytaj więcej
Tureckie cytrusy przyciągają europejskich handlowców
2018-12-22 12:10
Tureckie cytrusy przyciągają europejskich handlowców
Eksport tureckich owoców cytrusowych na rynki europejskie rośnie. Polska jest jednym z największych ich odbiorców.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.