Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 25 października 2020. Od wczoraj dodano 1714 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rośnie konkurencja na rynku pomarańczy

Pomarańcze
  |   Źródło:
W bieżącym sezonie zimowym pomarańcze na polskim rynku hurtowym pozostają relatywnie tanie. A w kolejnych tygodniach mogą być jeszcze tańsze. Z czego to wynika?

Ceny pomarańczy w obecnym sezonie zimowym utrzymują się na relatywnie niskim poziomie. Nawet mimo faktu, że od końca stycznia ceny pomarańczy sprowadzanych z Hiszpanii i RPA rosły. Obecnie polscy importerzy oferują je po 3,50 – 4,00 zł/kg, co daje średnią 3,75 zł/kg.

To najtaniej dla tej fazy sezonu od przynajmniej 2010 roku (czyli odkąd fresh-market.pl prowadzi notowania dla tych owoców). Do tej pory najtaniej było w lutym i marcu 2015, kiedy to średnia cena oscylowała na poziomie 3,70 – 3,80 zł/kg. Dla porównania, dokładnie przed rokiem średnia cena tych owoców w naszych notowaniach znajdowała się na poziomie 4,50 zł/kg i szybko wzrosła do 4,70 zł/kg.

Niskie ceny wynikają z kilku czynników. Jednym z kluczowych jest bardzo duża nadprodukcja pomarańczy w Hiszpanii. Tamtejsi producenci zmagają się z tym problemem od wielu tygodni, a jego konsekwencją są bardzo niskie ceny.

Na naszym rynku ważną rolę odgrywa też czynnik konkurencyjności. Do Polski trafiają bowiem nie tylko pomarańcze z Hiszpanii czy RPA. Dużo jest też owoców greckich, które w dodatku mają niższe ceny – nawet na poziomie poniżej 2,50 zł/kg. Teraz, z informacji napływających do redakcji fresh-market.pl, wynika, że konkurencja jeszcze się zaostrzy, jako że na nasz rynek trafiły także pomarańcze egipskie. I też w relatywnie niskich cenach – na poziomie 2,60 – 2,80 zł/kg. A konkurencja będzie tym ostrzejsza, im większy będzie spadek popytu – co jest naturalną tendencją po szczycie świątecznym z końca roku.

Podobne
Pomarańcze
2019-02-04 13:00
Ceny pomarańczy – zmiany, ale tylko niewielkie
Niewielki wahnięcia bez ustalonego trendu, choćby w wymiarze krótkookresowym – tak wygląda obecnie hurtowy rynek pomarańczy. Do tego amplituda tych wahnięć ma bardzo ograniczony zakres.
czytaj więcej
Pomarańcze
2019-01-24 11:00
Hiszpania – producenci pomarańczy protestują
Producenci pomarańczy z hiszpańskiego regionu Walencja protestują i do tego protestu zakładają pomarańczowe kamizelki. Pisze o tym portal www.freshplaza.com powołując się na lokalne źródło valenciaplaza.com.
czytaj więcej
Pomarańcze
2019-01-22 15:37
Ceny pomarańczy pozostają niższe niż rok temu
Ceny pomarańczy na polskim rynku hurtowym pozostają niższe niż rok temu.
czytaj więcej
Pomarańcze
2019-01-14 13:31
Import pomarańczy po III. kw. 2018 r.
Mniejszy import pomarańczy do Polski w relacji rok po roku. Analizujemy dane GUS po trzech kwartałach 2018 roku.
czytaj więcej
Pomarańcze
2019-01-14 08:00
Drożej za pomarańcze?
Czy ceny pomarańczy na polskim rynku mogą wzrosnąć w najbliższym czasie?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.