Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 29 maja 2020. Od wczoraj dodano 3246 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Światowy rynek grejpfrutów

Grejpfruty
  |   Źródło:
Przegląd globalnego rynku grejpfrutów według portalu freshplaza.com.

Grejpfrut nie jest najpopularniejszym cytrusem wśród europejskich konsumentów ze względu na gorzki smak. W rzeczywistości jego konsumpcja nadal spada. Ceny grejpfrutów Floryda gwałtownie wzrosły na rynku europejskim, mimo że wolumeny są wyższe niż w ubiegłym roku. Poprawiła się również jakość. W Europie Turcja i Hiszpania są obecnie dwoma głównymi dostawcami. W Afryce Południowej perspektywy nowego sezonu są już lepsze niż w poprzednim. W Chinach kryzys związany z koronawirusem spowodował niższą sprzedaż i mniejszą podaż.

Holandia: wysokie ceny grejpfrutów Floryda
Według importerów rynek grejpfrutów jest stabilny. Ceny owoców Floryda oscylują między 25 a 30 euro i dlatego są nieco zawyżone. W przypadku grejpfruta z regionu Morza Śródziemnego, którego najważniejszymi dostawcami są Turcja i Hiszpania, cena jest o około 50 procent niższa. Pogoda sprzyja obecnie spożywaniu grejpfruta; jednak wzrost podaży innych owoców na rynku, takich jak winogrona stołowe i pierwsze letnie owoce, skieruje zainteresowanie na inne produkty.

Belgia: Hiszpański grejpfrut ma duży potencjał
Sezon grejpfrutów Floryda jest w tym roku bardzo trudny. Ilości są normalne, ale ceny zakupu są bardzo wysokie w porównaniu z cenami innych grejpfrutów. Cena grejpfruta Floryda jest około dwa i pół razy wyższa niż grejpfruta hiszpańskiego. Zapotrzebowanie na grejpfruty z innych źródeł jest od normalnego do dobrego. Według belgijskiego handlowca hiszpański grejpfrut ma duży potencjał, ponieważ produkt należy do segmentu luksusowego, a Turcja należy do tańszego.

Niemcy: Spadająca konsumpcja i agresywny rynek hiszpański
Grejpfruty nie należą do najpopularniejszych owoców na rynku niemieckim. „Owoce tak naprawdę nie pasują do stylu życia młodych Niemców. Wybór superfoods i egzotycznych produktów jest ogromny, ale grejpfrut wyraźnie się tu „nie łapie”. Wynika to częściowo z faktu, że grejpfrut nie nadaje się na szybką przekąskę. ”

Konsumpcja w Niemczech wyraźnie spadła w ostatnich latach. „Chociaż istnieją nowe odmiany grejpfruta, które są znacznie słodsze niż gorzkie owoce z przeszłości, to głównie osoby starsze spożywają grejpfruty”. Grejpfruty Floryda są nadal najbardziej popularne, chociaż sprzedaż detaliczna nie jest już tak bardzo zainteresowana tą odmianą z powodu często niskiej jakości. „Jednak w sprzedaży detalicznej wszystko zależy głównie od wyglądu i ceny grejpfruta. W lepszym segmencie asortyment będzie prawie bez wyjątku składał się grejpfrutów Floryda.”

W tej chwili dominują hiszpańskie grejpfruty. W połowie maja ludzie zwykle przechodzą na owoce południowoafrykańskie; jednak z powodu złej pogody w Hiszpanii na początku sezonu sezon hiszpański prawdopodobnie zakończy się wcześnie. W każdym razie grejpfruty tureckie pozostały rzadkością w sprzedaży detalicznej, ponieważ Hiszpania jest bardzo agresywnym konkurentem, a zatem ceny konkurencji prawie nigdy nie są interesujące. Grejpfruty tureckie stają się coraz rzadsze na rynkach hurtowych.

Francja: Spożycie w dużej mierze zależy od trendów rynkowych
Sezon grejpfrutowy przebiega dobrze w regionie Murcia w Hiszpanii. Opady deszczu wyraźnie przyniosły dobre rezultaty, a rozmiary są duże. Sezon powinien zakończyć się około połowy kwietnia. Spożycie grejpfrutów przez Francuzów pozostaje jednak silnie uzależnione od trendów rynkowych. Konsumpcja prawdopodobnie wzrośnie w kwietniu, jeśli ludzie pójdą na dietę przed wakacjami.

Chiny: Niska podaż i konsumpcja przez koronawirusa
Na rynku jest obecnie niewiele grejpfrutów. W tych miesiącach podaż jest zawsze mniejsza, ale obecnie, z powodu kryzysu Covid-19/Coronavirus, podaż jest powolna, a zatem dostępność tych owoców jest mniejsza. Wciąż przybywa import z Izraela i Egiptu, a produkty z Tajwanu są również sprzedawane, ale sprzedaż jest powolna. Rynek wciąż się odradza. Na przełomie kwietnia i maja na chińskim rynku zwykle występuje większa podaż, ponieważ wówczas więcej krajów, w tym Afryka Południowa, jest w produkcji i jest w stanie eksportować do Chin.

Floryda: Większe ilości przy stabilnych cenach, choroby pozostają wyzwaniem
Eksporterzy obecnie kończą swoje kampanie. Większość z nich potrwa jeszcze 4 tygodnie, choć są też eksporterzy, którzy wysyłają swoje grejpfruty do połowy kwietnia. Na Florydzie wolumeny są od 15 do 20 procent większe niż w tym samym czasie w poprzednim sezonie, przy większych rozmiarach. Nie dotyczy to jednak wszystkich producentów; zależy to silnie od odmiany, gleby i jakości drzew. Popyt na grejpfruty pozostaje silny. Wiele idzie na rynek krajowy, teraz, gdy spada eksport do innych krajów. Ceny pozostają stabilne. Największym wyzwaniem dla plantatorów na Florydzie jest Huanglongbing Cytrusowa choroba zazielenienia, która według kupca dotyczy głównie starych drzew, które dają najlepszego grejpfruta.

Teksas: stabilny popyt, cena i produkcja
Produkcja grejpfrutów w Teksasie rozpoczęła się na początku grudnia i potrwa do maja, „dopóki nie zrobi się zbyt gorąco”, mówi hodowca, który głównie uprawia Rio Star. „W przeciwnym razie kończymy w kwietniu”. Popyt na grejpfruty teksańskie jest silny w tym sezonie, nawet nieco większy niż w ubiegłym roku. Ceny są również porównywalne z cenami z poprzedniego sezonu. Zarówno ceny, jak i popyt powinny pozostać stabilne, dopóki nie dojdzie do ekstremalnych wybryków pogody. „Być może nadal będziemy musieli poradzić sobie z przymrozkami” - mówi handlowiec. „Ale myślę, że ryzyko jest już niskie”.

Kalifornia: Małe ilości, ale bez przerwy w sezonie
Produkcja czerwonych grejpfrutów zatrzymała się kilka tygodni wcześniej niż zwykle w Central Valley/District 1 w Kalifornii. Półtora tygodnia wcześniej zaczęła się produkcja w Riverside Region/District 2. Przewiduje się, że większość wolumenów zostanie dostarczona od około połowy kwietnia, a dostawy powinny trwać do końca lipca lub pierwszego tygodnia sierpnia.

„W tej chwili wolumeny są dość małe, ale w sezonie nie ma luk”, mówi handlowiec. Wszelkie luki można jeszcze wypełnić meksykańskimi grejpfrutami, ale tylko na rynek amerykański, ponieważ Kanada zezwala tylko na grejpfruty z USA. Ceny produktu z Kalifornii są o 20 procent niższe niż w ubiegłym roku. „Możliwe jest uzyskanie dobrych cen grejpfrutów o dobrej wielkości, podczas gdy będą one niższe w przypadku rozmiarów standardowych” - mówi handlowiec. Najwyższe ceny grejpfrutów wynoszą obecnie 16 USD, ale średnia wynosi 11-12 USD.

Izrael: Nic złego w produkcji, ale silna szekla ogranicza eksport
Producenci w Izraelu nie mają powodów do narzekań, jeśli chodzi o ilość i jakość ich grejpfrutów. Jednak na początku 2020 roku wartość waluty izraelskiej, szekli, znacznie wzrosła, co odbija się na pozycji konkurencyjnej Izraela na rynku międzynarodowym. Eksport z Izraela do Chin i innych miejsc w Azji Wschodniej jest ograniczony przez wybuch wirusa Covid-19/Coronavirus. Największym nabywcą izraelskich grejpfrutów jest obecnie krajowy przemysł soków. Z powodu problemów z eksportem izraelskie grejpfruty stały się tańsze dla tego sektora.

Republika Południowej Afryki: Problem z suchą pogodą w Limpopo, ale plantatorzy mają lepsze perspektywy na ten sezon
W północnych regionach produkujących grejpfruty trwała długa sucha pogoda, chociaż ostatnio odnotowano tam opady, więc sytuacja zbiorników wodnych w prowincji jest teraz nieco lepsza. Producenci w regionie Letsitele w Limpopo ponownie oczekują 70 procent ograniczenia swoich zasobów wodnych (teraz otrzymali 30 procent wody, podobnie jak w poprzednim sezonie).

Region Letsitele ma najwięcej sadów grejpfrutowych w kraju, ale jest także regionem uprawy cytrusów o największej niepewności przed nadchodzącym sezonem ze względu na wyjątkowo suchą pogodę. W rezultacie wielu hodowców ścięło drzewa, a niektóre sady „utrzymują życie”. Oznacza to, że drzewa te mają wystarczającą ilość wody, tylko aby przeżyć, co powoduje niższe plony. Prognozy dotyczące sezonu cytrusowego 2019/2020 są spodziewane wkrótce. Plantatorzy grejpfrutów w Południowej Afryce (RPA, Eswatini i Zimbabwe) mają nadzieję uzyskać większe zbiory niż w poprzednim sezonie. Zbiory rozpoczną się w ciągu miesiąca. Obszar w całej Afryce Południowej pozostaje dość stabilny (7600 hektarów).

Podobne
Grejpfrut
2020-02-27 19:12
Grejpfruty droższe niż rok temu
Ceny grejpfrutów nie tylko nie spadły w ostatnim czasie, ale jeszcze wzrosły.
czytaj więcej
Grejpfruty
2020-02-06 09:30
Grejpfruty – nieco drożej niż rok temu
W styczniu ceny grejpfrutów na polskim rynku hurtowym nieznacznie wzrosły. Są wyższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku, ale…
czytaj więcej
Grejpfruty
2020-01-13 07:45
Import grejpfrutów po III kw. 2019 r.
Mniejszy import grejpfrutów do Polski w ujęciu ilościowym w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwszy kwartał 2019 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.