Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 9 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3774 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Wzrost światowej produkcji owoców cytrusowych

  |   Źródło:
USDA podsumowała kończący się sezon cytrusowy. Oszacowano zbiory poszczególnych gatunków. Których zebrano więcej jak w zeszłym sezonie, a których mniej?

Według szacunków opublikowanych przez USDA wynika, że w sezonie 2013/2014 światowa produkcja owoców cytrusowych wzrośnie, a wzrost ten dotyczy wszystkich gatunków owoców z wyjątkiem cytryn oraz limonek. Produkcja pomarańczy na całym świecie wzrośnie o 2 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu i wyniesie łącznie 50,7 mln ton. Produkcja mandarynek wzrośnie z 24,6 mln ton do 26,4 mln ton, a grejpfrutów z 5,9 mln ton do 6,1 mln ton. W przypadku limonek i cytryn szacuje się, że wielkość produkcji spadnie z 6,3 mln ton do 5,9 mln ton.

 

Pomarańcze

Oczekuje się, że Stanach Zjednoczonych produkcja pomarańczy zmniejszy się o 16 proc. do 6,3 mln ton. Generalnie na przestrzeni ostatnich trzech lat zbiory pomarańczy w USA sukcesywnie spadały z 8 do 6 mln ton. W Brazylii oczekuje się, że produkcja pomarańczy wzrośnie o 6 proc. do 17,3 mln ton, co jest wynikiem korzystnych warunków pogodowych dających większe zbiory. Zbiory pomarańczy w Europie wyniosą 6,1 mln ton co oznacza wzrost względem poprzedniego sezonu o 3 proc. Produkcja pomarańczy w RPA wzrośnie o 3 proc. do 1,6 mln ton.

 

Mandarynki

W przypadku mandarynek w sezonie 2013/2014 spodziewane są rekordowe zbiory na poziomie niewiele ponad 26 mln ton, co oznacza, że będą wyższe o 5 proc. względem ubiegłego roku. Do tego wzrostu w dużej mierze przyczynił się wzrost produkcji w Chinach oraz w Maroko. Chiny są największym producentem mandarynek na świecie, a w tym sezonie zbiory w tym kraju wyniosą ponad 18 mln ton. Wielkość produkcji w Maroko wzrośnie z 635 tys. ton – w 2009 roku, do 1,2 mln ton w tym sezonie. Produkcja w UE osiągnie poziom 3 mln ton.

 

Grejpfruty

Produkcja grejpfrutów wzrośnie o 5 proc. do 6,2 mln ton. W Republice Południowej Afryki i Stanach Zjednoczonych wielkość zbiorów spadnie, jednak spadek ten zostanie zrównoważony ze wzrostem jaki notowany jest w Chinach – zbiory grejpfrutów wzrośnie tam z 2,9 mln ton do 3,8 mln ton. W USA zbiory spadną z 1,2 mln ton do 955 tys. ton, a RPA z 434 tys. ton do 390 tys. ton. Produkcja grejpfrutów w Europie wyniesie 120 tys. ton.

 

Cytryny i limonki

W przypadku cytryn i limonek produkcja cytrusów w sezonie 2013/2014 oszacowana została na niższą o 5 proc. i wyniesie 5,9 mln ton, za sprawą niekorzystnych warunków klimatycznych w Argentynie i RPA. W Argentynie produkcja tych cytrusów wyniesie zaledwie 750 tys. ton (w zeszłym roku było to 1,2 mln ton). W Turcji zbiory cytryn wzrosną z 680 tys. ton do 760 tys. ton.

 

 

Podobne
Owoce cytrusowe
2014-09-22 12:00
Już bliżej niż dalej
Jeszcze trochę a na polskim rynku zaczną królować owoce cytrusowe z Hiszpanii. Na razie sytuacja w handlu cytrusami jest bardzo niestabilna, a owoce pochodzą z różnych stron świata. Kiedy to się zmieni?
czytaj więcej
Mandarynki
2014-09-19 17:11
Hiszpania: dobre zbiory cytrusów w Murcji?
Murcja to największy w Hiszpanii region produkujący owoce cytrusowe. Wielkość zbiorów w tym rejonie odzwierciedla sytuację w całym kraju. A jak będą wyglądać zbiory cytrusów w Murcji w nadchodzącym sezonie?
czytaj więcej
Cytryny
2014-09-19 11:42
Będzie się działo
Już nie długo, już za chwileczkę sytuacja na rynku cytryn zacznie się zmieniać. Stanie się to czego od dłuższego czasu oczekują polscy konsumenci?
czytaj więcej
Rosyjskie embargo
2014-09-19 10:00
Rosja: nie odczuwamy skutków embarga
Rosyjskie media unisono z tamtejszymi czynnikami oficjalnymi głoszą, że rosyjski rynek owocowo – warzywny wcale nie odczuł negatywnych skutków embarga. Cóż, można i tak.
czytaj więcej
Limonki
2014-09-18 11:37
Brazylia: rośnie eksport limonek do Europy
Tegoroczny sezon jest nietypowy. Europejczycy kupują coraz więcej limonek. Czym jest spowodowana ta sytuacja w handlu?
czytaj więcej
Rozpędza się sezon na hiszpańskie cytrusy
2014-09-08 13:46
Rozpędza się sezon na hiszpańskie cytrusy
Sezon na cytrusy z Hiszpanii nabiera rozpędu. Mandarynki zagościły na naszym rynku już na dobre. Niedługo mają pojawić się pomarańcze. A jak z cenami?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.