Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Co dalej z produkcją porzeczki czarnej?

2015-07-27 12:05

Trwa ożywiona korespondencja między producentami porzeczki czarnej, a rządem. Sezon jednak zaczyna się kończyć a sytuacja się nie zmienia. Ceny skupu owoców w przetwórniach pozostają niezmienne, a plantatorzy na skupach otrzymują za owoce od 30 do 40 groszy za kilogram i wygląda na to, że na takim pułapie cenowym skończy się ten rok.

Producentom udało się co prawda wywalczyć pomoc od Państwa, jednak zdaniem większości niewystarczającą. 800 zł dopłaty do hektara uprawy porzeczki czarnej to naprawdę skrajnie mało. Przyjmując średnią wydajność z hektara na 8 ton, daje to całe 10 groszy dopłaty do kilograma zbiorów.

Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek w piątek wysłało kolejne pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego z propozycją ograniczenia areału upraw tego gatunku w Polsce w zamian za dopłatę do hektara likwidowanej plantacji w wysokości 3,0 - 5,0 tys. złotych.

Wielu plantatorów już dziś zastanawia się nad likwidację plantacji. Zaproponowane przez KSPCP rozwiązanie jeszcze zwiększyłoby liczbę chętnych na zmianę profilu produkcji i zapewne rozwiązałoby kwestię nadpodaży owoców porzeczki czarnej. Warto się nad tym zastanowić, tym bardziej, że z roku na rok popyt na czarne porzeczki w przetwórstwie spada.

Na razie jednak sytuacja nie wygląda najlepiej. Znaczna część plantatorów mimo początkowych protestów sprzedała owoce w zaproponowanej przez przetwórnie cenie i tak naprawdę nie ma pomysłu co robić dalej.

 

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE