Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Plantatorzy załamali ręce

2015-07-08 13:09

Drugi rok z rzędu, a nawet nie - bo w tym roku jest jeszcze gorzej jak rok temu (ceny wyjściowe dla czarnej porzeczki są niższe średnio o 20 groszy na kilogramie w porównaniu do ubiegłego sezonu), plantatorzy porzeczek borykają się z wysokością cen skupu dla tego gatunku. Nie dość, że zbiory przez panującą suszę będą znacznie niższe niż oczekiwano - dużo owoców opadło, a te które jeszcze wiszą na krzewach schną tracąc na masie, to jeszcze przetwórcy zachowują się tak, jakby wcale im nie zależało na skupie. Wiadomo, że jest to tylko fortel taktyczny, który ma na celu zmusić sadowników do oddawania surowca za pół darmo, producentom trudno jednak pogodzić się z taką ścianą obojętności i wyzysku.

Niestety przetwórcy w obecnej sytuacji są na wygranej pozycji. Są bardzo zgrani i jednomyślni w działaniu dzięki czemu praktycznie w całej Polsce ceny czarnych porzeczek są bardzo zbliżone. Rozdrobnienie producentów natomiast, i brak jedności wśród nich, sprawia, że w tej walce przegrywają.

Rząd natomiast, nic w tej sprawie pomóc nie może i jak to wczoraj podkreślił  minister Marek SawickiMinisterstwo rolnictwa nie jest ministerstwem skupu i nie ustala cen”. Minister zasugerował przy tym, by starać się o PROW w celu integracji i wspólnego działania producentów owoców miękkich.

Bolesną może, jednak prawdą jest, że handel owocami i warzywami kieruje się prawami wolnego rynku. To brak konkurencji sprawia, że duże przetwórnie z zagranicznym kapitałem wykorzystują polskich producentów, nie tylko w przypadku porzeczek, ale i innych gatunków owoców i warzyw (choćby sytuacja sprzed roku dotycząca wiśni).

Warto zatem pomyśleć praktycznie o przyszłości. Jak długo można żyć nie rwąc owoców w ogóle lub sprzedając w cenie 0,35 - 0,40 zł za kilogram? To już drugi rok z rzędu i jeśli w tych cenach i w tym roku przetwórniom uda się zapewnić sobie surowiec, nie rokuje to dobrze na lata kolejne.

 

 

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE