Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 21 września 2020. Od wczoraj dodano 2510 ceny w 20 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Minister chce pomóc producentom owoców miękkich

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki
  |   Źródło:
Mamy do czynienia z różnicą interesów producentów owoców miękkich i przetwórców – mówił dziennikarzom minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki w przerwie rozmów z przedstawicielami przetwórców i protestujących rolników, które odbyły się w gmachu ministerstwa.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że przetwórcy mają dominującą pozycję na rynku, a producenci zorganizowani są tylko w 1 proc.

- Przypomnę, że przetwórcy korzystający ze środków unijnych na budowę i modernizację swoich zakładów mają obowiązek osiągania 50 proc. dostaw surowca poprzez umowy kontraktacyjne – podkreślił minister.

Poinformował jednocześnie, że wiele inwestycji nie zostało jeszcze ostatecznie rozliczonych i na zakończenie ten wymóg będzie bardzo skrupulatnie sprawdzany. Zwrócił również uwagę, że w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 znacznie większy nacisk będzie położony na wsparcie organizowania się producentów. Będą też wspierane związki grup producentów, aby zmierzać w kierunku takiego zorganizowania, jak ma to miejsce np. we Francji, Danii czy Holandii.

Minister Marek Sawicki przedstawił ponadto propozycję wykorzystania około 30 mln zł na dopłaty dla producentów owoców miękkich w formie pomocy de minimis (gospodarstwo może uzyskać maksymalnie 15 tysięcy euro w ciągu trzech lat). Zwrócił przy tym uwagę, że jeżeli miałoby to objąć producentów porzeczek i wiśni – dopłata wyniosłaby ok. 400-420 zł/ha, a przy skierowaniu środków tylko do jednej z tych grup wzrosłaby do około 600 zł/ha.

Szef resortu przypomniał, że skierował wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o sprawdzenie czy nie zaszła zmowa cenowa na rynku owoców miękkich. Niestety urząd stwierdził, że nie ma ani możliwości, ani instrumentów, aby to sprawdzić.

Minister poinformował również o złożeniu 15 lipca br. wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie rekompensat w związku z kryzysem cenowym na rynku owoców miękkich.

Szef resortu rolnictwa przekazał także informację o rozpoczęciu prac nad utworzeniem Funduszu stabilizacji dochodów rolniczych, z którego będą mogły być w przyszłości wypłacane rekompensaty producentom rolnym w przypadku drastycznych spadków cen, jak np. do czynienia obecnie na rynku porzeczek i wiśni. Miałby on powstać w wyniku odpisu 0,2 % od wartości sprzedaży produktów rolnych.

Natomiast w "Salonie politycznym Trójki" szef resortu rolnictwa powiedział, że we wtorek planowanowe jest spotkanie z rolnikami i sadownikami blokującymi drogę w Kózkach nad Bugiem. Poprzez blokadę krajowej drogi nr 19 protestujący chcą zwrócić uwagę na niskie ceny skupu owoców oraz zdopingować rząd do interwencji w tej sprawie.

- Chcę wyraźnie podkreślić, że troszkę niezręcznością i niegrzecznością organizujących protest, nie samych rolników, jest wskazywanie, że rząd i minister układają ceny - wyjaśniał na antenie radiowej Trójki.

Podobne
Letnia przerywka skupowana
2014-07-22 15:30
Letnia przerywka skupowana
Coraz więcej skupów bierze jabłka przemysłowe z letniej przerywki. Dziś, we wtorek firmy z woj. lubelskiego kupują jabłka przemysłowe w następujących cenach:
czytaj więcej
Niskie ceny skupu
2014-07-22 10:57
Niskie ceny skupu
Rozpoczął się skup wiśni pod Sandomierzem. Ile płacą pierwsze firmy? Dziś, we wtorek, pośrednicy z okolic Sandomierza kupują wiśnie w następujących cenach:
czytaj więcej
Do skupu czy pod drzewo?
2014-07-18 11:08
Do skupu czy pod drzewo?
Trwają letnie przerywki. Sadownicy pozbywają się owoców pogradowych oraz z parchem. Czyszczą sad z niechcianych odpadów i nadmiaru owocowania. W normalnej sytuacji zawieźliby je na skup. Ten rok nie jest jednak „normalny”.
czytaj więcej
Jakie będą ceny wiśni w skupach?
2014-07-17 11:24
Jakie ceny wiśni w skupie do przetwórstwa?
Tegoroczny spadek cen na rynku owoców miękkich dotyczy również wiśni do przetwórstwa - zauważają eksperci BGŻ.
czytaj więcej
ogórki gruntowe
2014-07-16 08:00
Rusza wreszcie skup ogórków
Kampania skupu ogórków do przetwórstwa wreszcie zaczyna nabierać tempa. W tym roku było trochę kłopotów z jej startem.
czytaj więcej
Rozkręca się skup wiśni
2014-07-14 14:56
Rozkręca się skup wiśni
Wiśnie kupuje coraz więcej pośredników. Dziś, w poniedziałek, firmy z Mazowsza kupują wiśnie w następujących cenach:
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.