Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 8 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2391 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – problem w produkcji śliwek

śliwki
  |   Źródło:
Mołdawscy sadownicy mogą mieć problemy z zakładaniem diploidalnych sadów śliwkowych.

Przedstawiciele stowarzyszeń producentów rolnych z Republiki Mołdawii twierdzą, że nowe kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa, Rozwoju Regionalnego i Środowiska (MADRM) postanowiło wykluczyć z państwowego rejestru odmian zalecanych do uprawy w Republice Mołdawii niektóre diploidalne odmiany śliwek (Angelino, Czarna Gwiazda itp.). Kilka lat temu stowarzyszenia sadowników zgodziły się z administracją Ministerstwa Rolnictwa i komisją ds. Testowania Odmian w sprawie uproszczonego systemu ich włączenia do rejestru państwowego, ponieważ materiał do sadzenia śliwek tych odmian pochodzi z zaawansowanych technologicznie przedsiębiorstw szkółkarskich Unii Europejskiej, a produkty tych odmian śliwki są bardzo poszukiwane na rynku europejskim.

Konieczna jest także oficjalna rejestracja odmian w rejestrze państwowym, aby gospodarstwa sadownicze mogły spełnić wszystkie warunki uzyskania po inwestycji - w rzeczywistości zakładania nowych plantacji - dotacji z Narodowego Funduszu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zawieszenie rejestracji diploidalnych odmian śliwki do końca okresu prób polowych w warunkach klimatycznych w Mołdawii stworzy przeszkody dla sadowników ubiegających się o dopłaty wyrównawcze z tego funduszu.

Według szacunków ekspertów w ciągu ostatnich kilku lat w Mołdawii posadzono ponad 200 hektarów intensywnych diploidalnych sadów śliwkowych.

Podobne
śliwki
2019-12-12 09:00
Uboga oferta śliwek
Zima nie jest zdecydowanie tą częścią roku, w której miłośnicy śliwek mogą łatwo zaspakajać swoje apetyty. Jakie śliwki są dostępne w grudniu?
czytaj więcej
śliwki
2019-12-10 10:00
Mołdawia – zbiory i eksport śliwek
W 2019 roku eksport śliwek z Mołdawii wzrósł, chociaż ich zbiory spadły.
czytaj więcej
śliwki
2019-11-18 21:37
Śliwki już tylko na giełdach
W handlu hurtowym wciąż jeszcze są dostępne krajowe śliwki. Ale ich podaż maleje, a i jakość pozostawia już sporo do życzenia. A jak kształtują się ceny tych owoców?
czytaj więcej
śliwki
2019-10-15 15:38
Import śliwek w 2018 r.
Bardzo duży spadek importu śliwek do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za 2018 rok.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.