Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Holandia – energooszczędna produkcja truskawek szklarniowych

Produkcja truskawek jest coraz częściej przenoszona z otwartej przestrzeni do szklarni. W Holandii w ciągu ostatnich dziesięciu lat powierzchnia uprawy truskawek w szklarniach podwoiła się i obecnie to 400 hektarów. Prognozy mówią, że w ciągu najbliższych 10 lat powierzchnia truskawek w szklarniach w tym kraju ponownie się podwoi. Producenci starają się wprowadzać swoje produkty na rynek jak najwcześniej, co może być dużym problemem pod względem energetycznym, uważa Bart Jongenelen, specjalista z holenderskiej firmy badawczo-konsultingowej Delphi, wypowiadając się na blogu nt. holenderskich źródeł energii cieplnej „Kas als Energiebron”.

Sektor stoi przed dużymi wyzwaniami jeśli chodzi o dystrybucję i ceny. To naturalne, że właściciele szklarni chcą zapewnić ciągłą, całoroczną produkcję, ale może to prowadzić do tego, że truskawki będą zbierane jednocześnie w kilku krajach. Truskawki szklarniowe sadzi się pod koniec grudnia i na początku stycznia, a celem jest wejście na rynek przed rozpoczęciem zbiorów w tradycyjnych gospodarstwach. Aby osiągnąć ten cel, rośliny muszą być poddane w miesiącach zimowych podwyższonej temperaturze, co stymuluje szybszą wegetację. Z energetycznego punktu widzenia może to prowadzić do nieoczekiwanych zmian w przyszłości. „Zdecydowaliśmy się na strategię uprawy, w której zaczynamy od nowych sadzonek odmiany Sonsation, a w konsekwencji ciągły zbiór w okresie od czerwca do listopada/grudnia dla projektu 2019. Okresy produkcji tej strategii są różne w porównaniu z tradycyjną ciągłą uprawą, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowego oświetlenia ”.

Wyposażenie szklarni
Wybór padł na wykorzystanie dwóch ekranów energetycznych, aby możliwe było uzyskanie maksymalnej izolacji w okresie zimowym (Luxous 1147 od dołu i Luxous 1547D od góry). Rozszerzono również powierzchnie grzewcze i pracują one z maksymalną temperaturą 45 st. C zarówno dla siatki dolnej, jak i rur grzewczych. Są to wszystkie niezbędne dostosowania, aby zapewnić dłuższe zużycie szczytowe, ale najważniejsze są dostosowania wprowadzone do strategii uprawy.

W uprawie truskawek normalna jest praca z dużą różnicą między dniem a nocą. Po stosunkowo wysokich temperaturach w ciągu dnia temperatury gwałtownie spadają do około 8 lub 10 st. C. Na początku badania zastosowano niewielką różnicę między dniem a nocą, a chłodzenie i ogrzewanie następowały wolniej. W miarę wzrostu plonów rosła również różnica temperatur dniem i nocą. Podstawowe temperatury ogrzewania są niższe w porównaniu z rzeczywistością, ale jest to kompensowane przez dużą ilość światła zarówno w dzień, jak i w nocy. W ten sposób ilość światła w danej godzinie w jasny dzień jest wyższa niż w pochmurny dzień.

Rozpoczęcie produkcji później
Jak dotąd strategia ta wydaje się działać w odniesieniu do zużycia energii. Łączne zużycie gazu w 13. tygodniu wyniosło 4 m3 na m2, przy szczytowym zużyciu wynoszącym najwyżej 0,6 m3 na m2. To tylko połowa tego, co zwykle się zużywa. Jedynym minusem jest spóźniony start produkcji. Zbiory w dziale NGG rozpoczęły się ponad tydzień później niż w normalnej szklarni. Wykorzystanie temperatury w obu szklarniach jest dość podobne. Opóźnienie jest spowodowane niższą ilością oświetlenia w szklarni NGG. Ze względu na intensywne korzystanie z ekranów w ciągu dnia część światła zostaje zasłonięta. W tym zakresie trzeba wypracować odpowiednią równowagę.

Wyżej wymieniony projekt „Greenhouse Strawberry Future Proof” jest finansowany przez program „Kas als Energiebron”, program innowacji i działań Greenhouse Horticulture Netherlands oraz Ministerstwo Rolnictwa, Przyrody i Jakości Żywności. Wiele innych podmiotów również przyczynia się do tego projektu pod względem finansowania lub w inny sposób, w tym Flevoberry, Ludvig Svensson, Nivola i BVB Substrates.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE