Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 14 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3742 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Truskawki  »  Koniec skupu truskawek

Koniec skupu truskawek

Truskawki
  |   Źródło:
Wygląda na to, że tegoroczny sezon skupu truskawek będzie wyjątkowo krótki. Dlaczego?

Bardzo dużo firm kończy w tym tygodniu skup truskawek do mrożenia. A przypomnijmy, iż w tym roku sezon skupowy wystartował później niż zazwyczaj. Wygląda więc an to, że będzie on wyjątkowo krótki, nawet jeśli przez jakiś czas potrwa jeszcze skupowanie truskawki na pulpę i tłoczenie.

Co więcej, mimo że zbiry truskawek w tym sezonie były znacząco niższe niż zazwyczaj, ceny w skupie spadły i w drugiej połowie czerwca były, w zgodnej opinii producentów, za niskie, jak na te realia podażowe. Ceny skupu truskawki na mrożenie spadły do 3,30 – 4,00 zł/kg w zależności od rejonu kraju (w zakładach było to 4,00 – 4,50 zł/kg). Ceny truskawki z szypułką to 2,20 – 2,60 zł/kg, zależnie od regionu kraju.

Spadek cen i szybszy koniec całego skupowego sezonu przedstawiciele firm skupujących i zakładów przetwórczych tłumaczą upalna pogodą i fatalnym jej wpływem na owoce. truskawki upiekły się na polach i ich jakość jest niska. Z drugiej strony producenci wskazują, że plony po wiosennych przymrozkach były od 30 do 50 procent niższe (pomijając skrajne przypadki, gdzie wymroziło całe pola). A przy tak niskich zbiorach ceny na obecnym poziomie to za mało.

Fakt faktem, że obecne ceny są dość wysokie. Wyższe niż zazwyczaj, ale wcale nie rekordowo wysokie. Wystarczy przypomnieć, że w sezonie 2017 średnia cena na koniec lipca wynosiła 3,50 zł/kg dla truskawki z szypułka i 4,10 zł/kg dla tej na mrożenie.

Podobne
Truskawki
2019-06-25 19:08
Truskawki przemysłowe – koniec sezonu?
Sezon truskawek przemysłowych zbliża się do końca, w każdym razie jego główna faza. jak wygląda sytuacja cenowa?
czytaj więcej
Truskawki
2019-06-21 12:54
Truskawki deserowe relatywnie tanie
Czy ceny krajowej deserowej truskawki znajdą się na rekordowo niskim poziomie?
czytaj więcej
Truskawki
2019-06-21 11:42
Rosja, Białoruś – kolaps cen truskawek
Ceny truskawek w Rosji i na Białorusi załamały się. Jakie były tego przyczyny?
czytaj więcej
Truskawki
2019-06-17 12:57
Truskawka przemysłowa – gra na zniżkę?
Wygląda na to, że od końca zeszłego tygodnia zakłady przetwórcze usiłują grać na zniżkę cen truskawki przemysłowej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.