Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 5 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 2308 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – wysokie ceny owoców jagodowych

Truskawki
  |   Źródło:
Ceny owoców jagodowych w Mołdawii utrzymują się na wysokim poziomie, a w marketach dominuje w tym asortymencie import.

W Mołdawii od początku tego tygodnia władze postanowiły nieco złagodzić sytuację nadzwyczajną związaną z pandemią, jednak rynki owoców i warzyw w miejscowościach tego kraju pozostają zamknięte. Stan nadzwyczajny w kraju potrwa do 15 maja (przynajmniej premier Ion Kiku niedawno powiedział w mediach, że rząd nie będzie nalegał na jego przedłużenie, jeśli sytuacja z rozprzestrzenianiem się COVID-19 się nie pogorszy). Niektórzy operatorzy rynku owoców uważają, że brak rynków miejskich w „matrycy detalicznej” pod koniec kwietnia - na początku maja będzie bardzo ważnym czynnikiem w utrzymaniu cen świeżej żywności na wysokim poziomie, szczególnie w segmencie owoców jagodowych.

Obecnie ceny hurtowe importowanej truskawki w Mołdawii są utrzymywane na poziomie 70 lejów/kg (około 4 USD/kg), rodzime truskawki potaniały w ciągu ostatniej dekady o 5-10 procent - do 75-80 lejów/kg (4 USD, 3-4,6/kg). Jednak w wielu sieciach supermarketów nadal dominują owoce importowane. Na większości straganów z owocami i warzywami w Kiszyniowie lokalne truskawki pojawiły się dopiero pod koniec ubiegłego tygodnia, oferta była ograniczona, ceny - 90-100 lejów/kg (5,1-5,7 USD/kg). Odpowiada to cenie truskawek w mołdawskim handlu online, ale zaciera się tam granica między sprzedażą detaliczną a małą hurtową, minimalna wielkość partii w przypadku dostawy do domu klienta wynosi nadal 3-5 kg ​​lub co najmniej 300 lejów.

Rolnicy zauważają, że proces dojrzewania truskawek przyspiesza, począwszy od przyszłego tygodnia oferta tych owoców na rynku wzrośnie. Niestety, podstawowy kanał dystrybucji nie istnieje. W tej sytuacji prawdopodobne jest, że straty produktu wzrosną, sprzedawcy spróbują je zrekompensować, utrzymując ceny na wysokim poziomie.

Podobne
Truskawki
2020-04-28 09:00
Truskawki – import drożej, a krajowe?
Początek nowego tygodnia przyniósł znaczący wzrost cen importowanych truskawek. A jak kształtują się obecnie ceny truskawek krajowych?
czytaj więcej
Truskawki
2020-04-24 08:07
Będzie popyt na truskawki?
Czy w nadchodzącym sezonie będzie popyt na polskie truskawki? A jeśli tak, to który segment (rynek świeży czy przetwórstwo) okaże się kluczowy dla producentów?
czytaj więcej
Truskawki
2020-04-21 12:00
Mołdawia – producenci optymalizują koszty uprawy truskawek
Mołdawscy producenci truskawek optymalizują koszty uprawy tych owoców.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.