Twój kompas na rynku owoców i warzyw
Używaj na co dzień
Tu jesteś:  »   »   »  Ograniczenie eksportu mrożonych truskawek w poprzednim sezonie

Ograniczenie eksportu mrożonych truskawek w poprzednim sezonie

  |   Źródło:
Polska należy do światowych liderów producentów i eksporterów mrożonych truskawek. Jest ich największym dostawcą na rynek unijny. Poprzedni sezon przyniósł jednak zmniejszenie produkcji truskawek, jak to przełożyło się na handel?

Z danych Eurostatu wynika, że w ostatnich pięciu sezonach truskawki mrożone z Polski zaspokajały ok. 20-30 proc. popytu importowego Wspólnoty na ten produkt - podaje sadyogrody.pl za BGŻ BNP Paribas.

Wstępne dane Eurostatu wskazują także, że w minionym sezonie 2016/17 eksport mrożonych truskawek z Polski wyniósł 97 tys. ton, co oznacza, że w stosunku do sezonu wcześniejszego obniżył się o ponad 20 proc., tj. o 26 tys. ton. Mimo wzrostu cen jednostkowych, spadek wolumenu eksportu był na tyle głęboki, że wartość wywozu ogółem zanotowała obniżkę o 10 proc. w ujęciu rok do roku do 125,9 mln EUR. Ograniczenie eksportu miało związek z mniejszą produkcją mrożonych truskawek oraz ich wysokimi cenami. Według danych IERiGŻ, przeciętna cena skupu truskawek odszypułkowanych do mrożenia w 2016 roku wyniosła 3,30 zł/kg i była o ponad 20 proc. wyższa w relacji rocznej.

Zmniejszenie polskiego eksportu mrożonych truskawek spowodowało, że unijni odbiorcy kupili więcej mrożonych truskawek z Hiszpanii (łącznie ok. 61 tys. ton, czyli o blisko 20 tys. ton więcej niż w sezonie wcześniejszym). Wzrosło również zainteresowanie owocami z Egiptu (UE z tego kierunku zaimportowała ponad 28 tys. ton, czyli o 12 tys. ton więcej niż w sezonie wcześniejszym).

 

 

Komentarze
2017-10-12
A import maliny truskawek i borówek z Ukrainy idzie aż miło
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.

Ceny warzyw i owoców

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj świeże informacje

Waluty

USD 3.391 PLN -0.29%
EUR 4.174 PLN -0.17%
RUB 0.060 PLN +0.00%
więcej