Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 5 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1513 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek owoców miękkich - 29. tydz. br.

  |   Źródło:
Jak rozwija się sytuacja na rynku owoców miękkich w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Truskawki

Pomimo zakończenia głównego sezonu truskawek w prawie wszystkich monitorowanych krajach regionu, w segmencie tym, według analityków z projektu EastFruit, zaobserwowano wielokierunkowe trendy cenowe,.

Po kolejnym wzroście cen z wcześniejszego tygodnia, tym razem sprzedawcy na Ukrainie nie zdołali utrzymać wcześniej ustalonych cen i musieli je obniżyć. Do końca okresu sprawozdawczego truskawki na Ukrainie oferowano średnio po 2,31 USD/kg, podczas gdy najdroższe owoce te były oferowane w Gruzji – po 2,79 USD/kg. W Polsce były one też dość drogie. Tam, po kolejnej zwyżce, ceny hurtowe w tym segmencie ustalono na 2,37 USD/kg.

Do końca okresu sprawozdawczego najtańszą truskawkę oferowano w Tadżykistanie, gdzie na skutek dość umiarkowanego popytu do końca okresu sprawozdawczego ceny jej spadły do ​​poziomu 0,69 USD/kg.

Maliny

Równolegle z truskawkami, w omawianym tygodniu, na polskim rynku drożały także maliny, a ich średnia cena osiągnęła poziom 3,16 USD/kg. W efekcie Polska ma pewną pozycję na liście trzech krajach z najdroższymi malinami w regionie, wraz z Białorusią i Rosją. W Federacji Rosyjskiej najwyższe ceny w tym segmencie są stale utrzymywane na poziomie 3,98 USD/kg.

Najtańszą malinę oferowano w Tadżykistanie, Uzbekistanie i na Ukrainie. Ten ostatni kraj na liście outsiderów to pewna niespodzianka. W szczycie sezonu, z powodu wejścia w owocowanie nowych plantacji, na ukraiński rynek trafia nadwyżka podaży malin. Ze względu na brak ugruntowanych mechanizmów całego łańcucha, od produkcji po sprzedaż świeżych i mrożonych malin na eksport, ukraińscy rolnicy są gotowi sprzedawać te owoce po niższych cenach.

Borówki wysokie

Na rynku borówek, w monitorowanych krajach regionu, w całym okresie sprawozdawczym nastąpił niemal powszechny spadek cen. Szczególnie dramatycznie ceny spadły w tych krajach, w których wcześniej były stosunkowo wysokie. Główną przyczyną takiego trendu był gwałtowny wzrost podaży tych owoców na rynku ze względu na aktywną fazę sezonu.

Wyjątkiem od poprzedniego tygodnia była Ukraina, gdzie pomimo aktywnych zbiorów sprzedający zdołali nawet podnieść wcześniej ustalone ceny. Fakt ten został wyjaśniony przez uczestników rynku poprzez zwiększenie eksportu, co pozwoliło rolnikom na ustalenie wyższych cen niż w przypadku sprzedaży tylko na rynku krajowym.

Najdroższe borówki były oferowane na rynku rosyjskim, z ceną średnią 8,83 USD/kg, a najtańsze, po kolejnym spadku, w Polsce, z ceną średnią na poziomie 3,56 USD/kg.

Jeżyny

W minionym tygodniu na rynku jeżyn prawie całkowicie zmieniły się tendencje cenowe. W Polsce, pomimo bardzo wysokich cen, sprzedawcy nadal je podnosili, co było ułatwione dzięki aktywnemu popytowi na te owoce na tle powściągliwych dostaw nowych partii na rynek. A do końca okresu sprawozdawczego średnie ceny jeżyn w Polsce osiągnęły poziom 5,27 USD/kg. Z tych samych powodów jeżyna drożała, choć w mniejszym stopniu, na Ukrainie.

Jednocześnie na rynku mołdawskim do końca tygodnia, z powodu wzrostu podaży, ceny jeżyn zaczęły gwałtownie spadać i osiągnęły poziom 1,70 USD/kg.

Czerwone porzeczki

Do końca okresu sprawozdawczego na rynku czerwonych porzeczek odnotowano wielokierunkowe tendencje cenowe. Operatorzy rynku zauważyli koniec sezonu zbiorów tych owoców w większości krajów regionu, a głównymi czynnikami wpływającymi na ceny na rynku były podaż i jakość oferowanych partii.

Ceny czerwonych porzeczek spadły w Mołdawii, a jeszcze bardziej zmalały w Polsce. Jednocześnie owoce te drożały w Gruzji, a także w Tadżykistanie.

W innych krajach regionu sprzedawcy nie uciekali się do korekt wcześniej ustalonych cen czerwonych porzeczek.

Podobne
Owoce miękki
2019-07-15 09:00
Regionalny rynek owoców miękkich - 28. tydz. br.
Jak rozwija się sytuacja na rynku owoców miękkich w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Owoce miękkie
2019-07-09 09:00
Regionalny rynek owoców miękkich - 27. tydz. br.
Jak rozwija się sytuacja na rynku owoców miękkich w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Owoce miękkie
2019-07-01 14:00
Regionalny rynek owoców miękkich
Jak zmieniły się ceny owoców miękkich w dwudziestym szóstym tygodniu roku w w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Owoce miękkie
2019-06-24 09:00
Regionalny rynek owoców miękkich
Ceny truskawek wzrosły na Ukrainie, w Rosji i Mołdawii, a w Polsce rozpoczął się sezon borówki wysokiej – rynek owoców miękkich w wybranych krajach regionu Europy Wschodniej (w tym na rynku polskim) i Azji Środkowej w dwudziestym piątym tygodniu bieżącego roku.
czytaj więcej
Owoce miękkie
2019-06-17 09:00
Regionalny rynek owoców miękkich – 24. tydz. br.
Sytuacja na rynku owoców jagodowych w wybranych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, w dwudziestym czwartym tygodniu bieżącego roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.