Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 13 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1414 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek truskawek – 18 tydz. br.

Truskawki
  |   Źródło:
Cena truskawek spadała w minionym tygodniu na Ukrainie i w Rosji, ale rosła w Polsce i Tadżykistanie, wynika z raportu portalu east-fruit.com.

Sytuacja na rynku truskawek w monitorowanych przez portal EastFruit krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej była w minionym tygodniu niejednoznaczna. Ceny nadal spadały na Ukrainie i w Rosji, ale nieznacznie wzrosły w Polsce. Tymczasem truskawki w Tadżykistanie drożały z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Producenci z Tadżykistanu weszli także w aktywną fazę dostaw czereśni. Jednocześnie sytuacja w Mołdawii i Gruzji niewiele się zmieniła.

W Rosji przez tydzień truskawki traciły średnio 20 swojej ceny. W rezultacie średnia cena została tam ustalona na 3,48 USD/kg. Jednocześnie Turcja nadal była głównym dostawcą tych owoców na rynek rosyjski. Najdrożej (do 5,42 USD/kg) były oferowane truskawki z Egiptu, a po cenach minimalnych hurtownie sprzedawały owoce, których krajem pochodzenia była Białoruś. W drugiej dekadzie maja oczekuje się rozpoczęcia aktywnych dostaw truskawek z krajowej produkcji ogrodowej.

Ceny truskawek na Ukrainie spadły w omawianym okresie. Pod koniec tygodnia ich średni poziom ustalono na 2,82 USD/kg (6 procent mniej niż na koniec poprzedniego tygodnia).

W rezultacie truskawki na Ukrainie okazały się nawet nieco bardziej dostępne dla konsumentów niż w Gruzji, gdzie sezon dostaw produktów krajowych jest już w pełnym rozkwicie. Gruzińscy producenci nadal oferowali głównie owoce szklarniowe, ale podaż truskawek z otwartego gruntu nadal rosła, a ceny w tym przypadku spadły do ​​1,84 USD/kg.

Tymczasem w Mołdawii truskawki importowane nadal odgrywały kluczową rolę na rynku, a hurtownie sprzedające owoce z Grecji dołączyły do ​​dostawców truskawek tureckich. Jednak ceny niewiele się zmieniły.

W pozostałych dwóch krajach truskawki zdrożały w ciągu minionego tygodnia. Jednocześnie warto zauważyć, że w Polsce dodatnia dynamika cen jest obserwowana na rynku od początku kwietnia, a w tym okresie truskawka zdrożała ponad półtora raza. W Tadżykistanie w ciągu ostatniego tygodnia cena tych owoców wzrosła o 40 procent z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w kraju. Zdaniem uczestników lokalnego rynku ulewne deszcze utrudniały zbiory i niekorzystnie wpływały na jakość. W rezultacie średnia cena truskawek wzrosła tam do 0,74 USD/kg.

W Tadżykistanie zaczął się sezon krajowych czereśni, a lokalni producenci mieli już te owoce w jakości eksportowej. Ceny dużych czereśni kształtowały się w przedziale 1,59 - 2,33 USD/kg. Tymczasem sąsiedni Uzbekistan zaczął już aktywnie dostarczać czereśnie na rynek rosyjski.

Podobne
Truskawki
2019-04-30 09:00
Regionalny rynek truskawek – 17. tydz. br.
Truskawka staje się coraz tańsza w większości monitorowanych krajów regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Truskawki
2019-04-26 10:00
Mołdawia – więcej truskawek trafi do Rosji?
Mołdawscy producenci truskawek planują zwiększyć eksport do Rosji w 2019 roku, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Truskawki
2019-04-26 09:00
Holandia – energooszczędna produkcja truskawek szklarniowych
W Holandii są prowadzone badania nad rozwojem energooszczędnej technologii produkcji truskawek szklarniowych w zimie, o czym pisze portal www.hortidaily.com, powołując się na źródło: Kas als Energiebron.
czytaj więcej
Truskawki
2019-04-25 09:00
Białoruś – większy eksport truskawek do Rosji
Białoruś aktywnie zwiększa swoją obecność na rynku truskawek w Federacji Rosyjskiej, o czym pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Truskawki
2019-04-24 16:21
Truskawki znów droższe
Po Wielkanocy ceny truskawek już nie spadają. Przeciwnie, trend się odwrócił.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.