Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 6 grudnia 2019. Od wczoraj dodano 3520 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Regionalny rynek truskawek – 19. tydz. br.

Regionalny rynek truskawek – 19. tydz. br.

Truskawki
  |   Źródło:
Miniony tydzień przyniósł spadek cen truskawek w większości monitorowanych krajów regionu Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z raportu portalu east-fruit.com.

Sezon truskawek w monitorowanych przez ekspertów EastFruit krajach nabiera tempa, a krajowi producenci aktywnie zaczynają konkurować z dostawcami importu. W rezultacie w omawianym tygodniu niemal wszędzie  dominował spadkowy trend cenowy, a wyjątkami były Federacja Rosyjska i Tadżykistan.

W Rosji lokalni producenci poinformowali o rozpoczęciu sezonu dostarczania własnych truskawek. Pierwsze partie krajowych owoców były oferowane na rynku rosyjskim w cenach wahających się od 3,06-3,83 USD/kg, a w bieżącym tygodniu oczekuje się już masowego wejścia na rynek produkcji krajowej. Jednak produkty importowane nadal stanowią znaczną część podaży na rynku. Kluczowym dostawcą była Turcja, a najdroższe były truskawki egipskie, które oferowano w cenach do 6,13 USD/kg.

Tymczasem ceny truskawek na Ukrainie spadły o kolejne 6 procent do średnio 2,67 USD/kg. Podobne wskaźniki obniżki cen odnotowano w Polsce, gdzie do końca tygodnia ich średni poziom zatrzymał się na poziomie 2,09 USD/kg.

Tymczasem w Mołdawii i Gruzji ceny spadły jeszcze bardziej. Sezon truskawek rodzimych w Gruzji jest już w pełnym rozkwicie, a ich średnia cena spadła o 26 procent w ciągu tygodnia. Również rozpoczęcie dostaw lokalnych owoców zostało ogłoszone przez producentów mołdawskich, w wyniku czego cena na rynku spadła o prawie jedną trzecią.

W tym samym czasie ceny w Tadżykistanie ponownie wzrosły o 29 procent do prawie 1 USD za kg, nieznacznie poprawiając sytuację lokalnych rolników, którzy dosłownie od początku sezonu zmuszeni byli stawić czoła spadkowi cen do katastrofalnie niskiego poziomu.

Podobne
Truskawki
2019-05-10 18:54
Pogoda będzie miała wpływ na sezon truskawkowy
Podaż polskich truskawek na rynku hurtowym powoli zaczyna rosnąć, choć to wciąż dopiero początek początku sezonu. Czy problemy z pogodą wpłyną na tegoroczne zbiory truskawek?
czytaj więcej
Truskawki
2019-05-06 18:24
Drożej za truskawki, ale…
Ostatnie dni przyniosły wzrost cen truskawek, co ciekawe nie tylko krajowych. A jak się mają ceny obecne do tych sprzed roku?
czytaj więcej
Truskawki
2019-05-06 09:00
Regionalny rynek truskawek – 18 tydz. br.
Cena truskawek spadała w minionym tygodniu na Ukrainie i w Rosji, ale rosła w Polsce i Tadżykistanie, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Truskawki
2019-04-30 09:00
Regionalny rynek truskawek – 17. tydz. br.
Truskawka staje się coraz tańsza w większości monitorowanych krajów regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.