Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 11 grudnia 2019. Od wczoraj dodano 2692 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Susza zagraża uprawom?

Susza zagraża uprawom?

Susza
  |   Źródło:
Brak opadów to coraz gorętszy temat wśród rolników, w tym producentów owoców i warzyw. Temat na tyle poważny, że w tej sprawie głos zabrał również minister Ardanowski.

Brak opadów to coraz gorętszy temat wśród polskich rolników. Jednak susza nie zagraża całemu krajowi. Na przykład na Podkarpaciu w kwietniu trochę popadało. Za to w pasie środkowej Polski – na Mazowszu, w województwach: łódzki, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim nie padało od trzech – czterech tygodni.

Susza daje się już we znaki producentom cebuli i ziemniaków, a jeśli chodzi o owoce, to najmocniej cierpią w chwili obecnej plantacje truskawek, które wchodzą w fazę owocowania i potrzebują dużo wody. Producenci truskawek zapowiadają, że deficyt wody negatywnie odbije się na tegorocznych zbiorach.

Jednak nie tylko uprawy truskawek cierpią z powodu braku opadów. Problem dotyka również innych owoców – drzew i krzewów. Brak deszczu sprawia, że rośliny do wegetacji zużywają ostatnie zgromadzone rezerwy, a nie są w stanie czerpać substancji odżywczych z gleby. Te nawozy, które zostały podane w minionych tygodniach do gleby, poszły w zdecydowanej większości na straty, bo rośliny nie były w stanie z nich skorzystać. A potrzebują ich bardzo.

Nie dziwi więc, że znaleźli się już producenci rolni, którzy apelują do ministra Ardanowskiego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Problem jest poważny i ministerstwo rolnictwa go dostrzega. Minister wypowiedział się na dziś ten temat dla PAP. Minister podkreślił, że sytuacja jest już trudna, ale że może się ona też bardzo szybko zmienić. Na najbliższe dni synoptycy zapowiadają bowiem opady. Wskazał też, że to nie kwiecień a maj będzie miesiącem krytycznym dla wzrostu roślin. I dodał, że resort będzie uważnie śledził rozwój sytuacji i odpowiednio do niej reagował. Jeśli jednak dojdzie do powtórki z 2018 roku, to będzie konieczne zastosowanie pomocy bezpośredniej. W roku 2018 pomoc suszowa sięgnęła rekordowego poziomu 2,2 mld zł.

Podobne
2018-11-22 15:54
Minister rolnictwa: Będzie więcej środków na pomoc suszową z nowego budżetu
Będzie więcej środków na pomoc suszową; przeznaczone w tym roku przez rząd 1,5 mld zł wystarczy jeszcze na kilka dni prowadzenia wypłat – poinformował w Poznaniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
czytaj więcej
Pomoc po suszy: ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 491 mln zł
2018-10-24 16:11
Pomoc po suszy: ARiMR wypłaciła rolnikom ponad 491 mln zł
Ponad 491 mln zł trafiło już na konta rolników w ramach wypłaty rekompensat za straty spowodowane tegoroczną suszą.
czytaj więcej
2018-10-05 11:00
Minister Ardanowski: Pomoc z zw. z suszą szybko trafi do rolników (wideo)
Do końca października 2018 r. rolnicy poszkodowani przez suszę mogą składać wnioski o pomoc finansową w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O wsparcie mogą ubiegać się gospodarstwa, w których szkody objęły 70 proc. upraw i więcej, ale także te, w których straty wyniosły 30–70 proc. Do tej pory wpłynęło już ponad 106 tys. wniosków, a pierwsze gospodarstwa już otrzymały rekompensaty. Na pomoc dla poszkodowanych rolników rząd przeznaczył w sumie 1,5 mld zł - informuje serwis Newseria Biznes.
czytaj więcej
Źródło foto: twtter @ARiMR_GOV_PL
2018-09-14 14:21
Ruszył nabór wniosków na pomoc suszową
Od 14 września ARiMR rozpoczęła nabór wniosków na pomoc po suszy.
czytaj więcej
źródło foto: https://www.gov.pl/rolnictwo/o-suszy-w-rolnictwie
2018-08-31 13:00
O suszy w rolnictwie
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie dotyczące występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powodujących straty i szkody w rolnictwie, czytamy w komunikacie na stronie www.gov.pl.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.