Codziennie aktualne ceny
owoców, warzyw i kwiatów
Tu jesteś:  »   »   »  Węgry: producenci truskawek borykają się z brakiem rąk do pracy

Węgry: producenci truskawek borykają się z brakiem rąk do pracy

  |   Źródło:
Kto pozbiera węgierskie truskawki? W tym roku lokalni producenci owoców mają problemy ze znalezieniem chętnych do pracy.

Węgierscy ogrodnicy borykają się obecnie z brakiem pracowników sezonowych i nie mogą poradzić sobie ze zbiorami truskawek. I chociaż wynagrodzenie godzinowe uległo znacznej poprawie w ostatnich latach, jest to nadal tylko ułamek tego, co jest płacone za pracę sezonową za granicą przez co wielu lokalnych pracowników decyduje się na zbiory na Zachodzie Europy.

Większość Węgrów wyjeżdża do Austrii i Niemiec, gdzie oczekują przeciętnego wynagrodzenia w wysokości 8-10 euro za godzinę. Węgierscy sadownicy nie są w stanie z tym konkurować - powiedział Ferenc Apáti, wiceprezydent FruitVeb – przez co coraz trudniej zebrać owoce na krajowych plantacjach. W tym roku trudno jest zebrać 10 tys. ton owoców.

Według Apátiego rozwiązaniem byłoby zatrudnienie pracowników z zagranicy – z Rumunii, Ukrainy lub Serbii, ale oni wolą pójść gdzie indziej. Ukraińcy do Polski, Rumuni do Włoch lub Hiszpanii a Serbowie do Austrii. Poza tym publiczny program pracy nie pomaga rozwiązać problemu, ponieważ większość zarejestrowanych osób nie posiada podstawowych umiejętności ogrodniczych wymaganych do zbioru. Zdaniem eksperta wzrost płac jest nieunikniony, ale znajdzie to również odzwierciedlenie w cenie truskawek.

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.

truskawki

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj świeże informacje

Waluty

USD 3.775 PLN +0.05%
EUR 4.287 PLN +0.02%
RUB 0.057 PLN +0.00%

więcej