Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 8 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3238 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – ceny winogron i w górę, i w dół

Winogrona
  |   Źródło:
Dziwnie wygląda sytuacja na mołdawskim rynku winogron deserowych. Ich ceny w styczniu jednocześnie rosły i spadały – zależnie czy był to handel detaliczny, czy hurtowy, wynika z informacji portalu east-fruit.com.

Według danych Krajowego Biura Statystycznego Republiki Mołdawii w styczniu 2019 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny detaliczne winogron na rynku krajowym wzrosły o 10,6 procent. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie trend przeciwny w handlu hurtowym.

Według przedsiębiorców rolnych bowiem, statystyczny wzrost cen detalicznych wynikał jedynie z chęci krajowych detalistów, aby zarabiać na pośpiechu konsumentów, który utrzymywał się przez pierwsze dwa tygodnie ostatniego miesiąca.

W tym samym czasie ceny hurtowe winogron na rynku krajowym spadły nawet o 10 do15 procent w porównaniu z poziomem z poprzedniego miesiąca (na przełomie grudnia i stycznia cena na winogrona o jakości eksportowej nie przekraczała 15 lejów/kg, to jest około 0,85 USD/kg (3,36 zł/kg po obecnym kursie średnim).

Kupcy - eksporterzy wyjaśniali tę sytuację faktem, że popyt na mołdawskie winogrona w rosyjskim handlu znacznie spadł w styczniu, co było wyjątkowo nieprzyjemną niespodzianką dla mołdawskich producentów winogron. Pamiętali oni bowiem, że w styczniu 2018 roku ceny w eksporcie winogron z Mołdawii wzrosły o około 40 do 50 procent, do poziomu 30 - 35 lejów/kg, czyli około 1,90 - 2,00 USD/kg (6,73 – 7,85 zł/kg po obecnym kursie średnim) .W nadziei na taki sam rozwój sytuacji, niektórzy wielcy producenci winogron stołowych zachowali swoje zapasy ze zbiorów 2018 roku, a nawet pod koniec ubiegłego roku, odważyli się na dodatkowe koszty - wtórne ręczne sortowanie winogron.

Podobne
Winogrona
2019-02-11 11:09
Winogrona – rok temu drożały, a teraz?
Rok temu byliśmy świadkami dynamicznego wzrostu cen winogrona na polskim rynku hurtowym. Jak obecnie wygląda sytuacja w tym segmencie handlu owocami importowanymi?
czytaj więcej
Winogrona
2019-01-31 18:38
Zmiany w podaży winogron
Na polskim rynku hurtowym pojawiło się więcej winogron z RPA, za to tych z Peru jest nieco mniej. Czy znalazło to odzwierciedlenie w cenach?
czytaj więcej
Winogrona
2019-01-23 09:00
Wyboista droga chilijskich winogron
Winogrona z Chile mają na globalnym rynku problemy, których źródłem jest handlowa wojna między USA i Chinami, o czym pisze portal www.fruitnet.com.
czytaj więcej
Winogrona
2019-01-21 13:00
Ograniczona podaż winogron
Druga połowa stycznia to czas winogron z półkuli południowej. Ale w tym roku ich podaż jest ograniczona, co przekłada się na ceny.
czytaj więcej
Winogrona
2019-01-16 09:00
Indie – nowe kierunki eksportu winogron
"Chiny mogą być pozytywnym nowym kierunkiem dla indyjskich winogron, ale nasze główne dostawy trafią do Rosji i Europy", mówi indyjski eksporter w wywiadzie dla portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Winogrona
2019-01-10 11:00
Import winogron po III. kw. 2018 r.
Mniejszy import winogron w ujęciu rok do roku. Analizujemy dane GUS po trzech kwartałach 2018 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.