Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 14 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 4435 ceny w 30 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia prosi UE o większe kwoty importu owoców

  |   Źródło:
Mołdawia prosi Unię Europejską o zwiększenie kwot importowych dla śliwek i winogron stołowych, informuje portal east-fruit.com.

Przedstawiciele stowarzyszeń branżowych sektora owoców na spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa, Rozwoju Regionalnego i Środowiska Republiki Mołdawii (MADRM) złożyli wniosek o zwiększenie wielkości kontyngentów przywozowych dla śliwek i winogron stołowych sprowadzanych z Mołdawii na terytorium Unii Europejskiej. Wniosek ten opiera się na fakcie, że w ciągu ostatnich dwóch lat mołdawscy eksporterzy śliwek i winogron stołowych w pełni wykorzystali roczne kontyngenty preferencyjne na dostawy tych owoców do Unii Europejskiej.

W szczególności w 2017 roku w połowie jesieni w trybie bezcłowym wywieziono z Mołdawii na rynek europejski 10 tys. ton (wielkości kwoty) śliwek i winogron. A później, do końca tego roku, mołdawscy eksporterzy dostarczyli do UE mniej więcej taką samą ilość wymienionych produktów, płacąc cła. W 2018 roku, do początku zimy, kwoty na eksport śliwek i winogron również zostały całkowicie wykorzystane. Większe niż rok wcześniej były też dostawy ponadkwotowe.

Ministerstwo Gospodarki Mołdawii wysłało wniosek o zwiększenie kwot do Komisji Europejskiej. Jednak decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. W Mołdawii wiele osób kojarzy to z ochłodzeniem stosunków między UE a Republiką Mołdawii w przeddzień wyborów parlamentarnych. Teraz, gdy cykl wyborczy (przynajmniej na jakiś czas) dobiegł końca, rolnicy uważają, że obecny rząd przynajmniej mógłby wznowić dialog na temat perspektywy zwiększenia kwot eksportowych na niektóre owoce.

Na razie nie ma mowy o zwiększeniu kwoty importowej w przypadku dostaw do Unii Europejskiej mołdawskich jabłek. Najlepszym wskaźnikiem w tym zakresie była kwota 40 tys. ton na eksport jabłek w 2017 roku, kiedy to Mołdawia wysłała do UE nieco ponad 3 tys. ton tych owoców.

Podobne
jabłka
2019-03-20 08:00
Mołdawia – nowe sady to wciąż produkcja ekstensywna
Sadownicy w Mołdawii nadal zakładają głównie ekstensywne uprawy jabłek, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-19 09:00
W Mołdawii na rynku dominuje 4-5 odmian jabłek
W ciągu ostatnich kilku lat ponad jedna trzecia wszystkich plantacji jabłek w Mołdawii to sady jabłoniowe zaledwie czterech lub pięciu odmian/klonów, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-15 13:24
Zapasy jabłek w Mołdawii
Jaki poziom osiągnął eksport jabłek z Mołdawii w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku i jak dużo jeszcze tych owoców pozostaje w mołdawskich chłodniach? O tym pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
śliwki
2019-03-01 09:00
Mołdawia – koniec sezonu śliwek
W Mołdawii zakończył się sezon handlu śliwkami ze zbiorów 2018 roku, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Truskawki
2019-02-28 08:00
Mołdawia – dobra kondycja upraw owoców jagodowych
Plantacje owoców jagodowych w Mołdawii przetrwały zimę w dobrej kondycji, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.