Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 8 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3238 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – w 2018 eurokwota zrealizowana tylko na winogrona i śliwki

Winogrona
  |   Źródło:
W 2018 roku Mołdawia zrealizowała kwoty eksportu do UE tylko w przypadku winogron i śliwek, pisze portal east-fruit.com.

Według wstępnych informacji Ministerstwa Gospodarki, w 2018 roku Mołdawia w pełni zdołała zrealizować kontyngenty na bezcłowy wywóz do Unii Europejskiej tylko dla dwóch z sześciu towarów znajdujących się w grupie świeżych owoców i produktów roślinnych. W szczególności udało się w stu procentach zrealizować kontyngent na dostawę 10 tysięcy ton winogron stołowych a kontyngent na dostawę śliwek zrealizowano w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach.

Biorąc pod uwagę wysoki wskaźnik realizacji preferencyjnych kwot w dostawach do UE, pod koniec ostatniej jesieni rząd Mołdawii zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zwiększenie kontyngentów taryfowych na wywóz świeżych owoców ze zbiorów w 2019 roku. W odniesieniu do winogron stołowych postuluje się zwiększenie kontyngentu do 25 tys. ton, w przypadku śliwek - do 20 tys. ton , czereśni - do 2 tys. ton. Decyzja w tej sprawie nie została jednak wydana na czas i eksport poszczególnych towarów z grupy owoców odbywał się poza kontyngentami (z uiszczeniem ceł).

W przypadku większości towarów z grupy owoców i warzyw eurokwoty zostały zrealizowane w wielkości nie większej niż kilka procent. Na przykład na 40 tysięcy ton świeżych jabłek dopuszczonych do dostawy bezcłowej wyeksportowano z Mołdawii do UE tylko 1 859 ton, co stanowi mniej niż 5% kontyngentu przyznanego na te owoce. Wspomniany wolumen to tylko około 0,3 procent rekordowych zbiorów mołdawskich jabłek z ubiegłego roku (według oficjalnych statystyk - ponad 600 tysięcy ton).

Jeśli chodzi o pomidory mołdawskie w ramach bezcłowego kontyngentu (2 tys. ton) to w 2018 roku wyeksportowano ich tylko 40 ton. Ponadto preferencyjne kontyngenty na dostawy czosnku i soku z winogron wynoszące odpowiednio 220 i 500 ton pozostały w ogóle niezagospodarowane.

Podobne
Jabłka
2019-02-20 14:00
Mołdawia – spadek popytu na jabłka eksportowe
W drugiej połowie lutego mołdawscy eksporterzy odnotowują spadek popytu na wysokiej jakości jabłka, odnotowuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Winogrona
2019-02-15 09:00
Mołdawia – ceny winogron i w górę, i w dół
Dziwnie wygląda sytuacja na mołdawskim rynku winogron deserowych. Ich ceny w styczniu jednocześnie rosły i spadały – zależnie czy był to handel detaliczny, czy hurtowy, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-12 08:00
Serbia i Mołdawia członkami WAPA
Serbia i Mołdawia dołączają do Światowego Stowarzyszenia Jabłek i Gruszek WAPA, o czym pisze Mike Knowles na portalu http://www.fruitnet.com.
czytaj więcej
Winogrona
2019-02-11 11:09
Winogrona – rok temu drożały, a teraz?
Rok temu byliśmy świadkami dynamicznego wzrostu cen winogrona na polskim rynku hurtowym. Jak obecnie wygląda sytuacja w tym segmencie handlu owocami importowanymi?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-02-01 09:00
Mołdawia – gwałtowny spadek zbiorów ziemniaków
W roku 2018 w Mołdawii nastąpił gwałtowny spadek zbiorów ziemniaków, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-01-31 08:11
Mołdawia – wyższe zbiory owoców
Zbiory owoców w Mołdawii są wyższe od prognozowanych, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Śliwki wciąż obecne na giełdzie
2018-12-06 14:05
Śliwki wciąż obecne na giełdzie
Mamy już grudzień, ale w alejkach lokalnych giełd można wciąż spotkać producentów śliwek. Jest to jeszcze towar krajowy, jednak na wykończeniu. A ile kosztują obecnie krajowe śliwki?
czytaj więcej
Ceny śliwek na Ukrainie gwałtownie wzrosły
2018-11-22 16:08
Ceny śliwek na Ukrainie gwałtownie wzrosły
Ceny śliwek na Ukrainie są obecnie najwyższe w regionie. Dlaczego tak się dzieje i jakie ceny tam obowiązują?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.