Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 18 września 2019. Od wczoraj dodano 4196 ceny w 30 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Wyboista droga chilijskich winogron

Wyboista droga chilijskich winogron

Winogrona
  |   Źródło:
Winogrona z Chile mają na globalnym rynku problemy, których źródłem jest handlowa wojna między USA i Chinami, o czym pisze portal www.fruitnet.com.

Chile jest wypychane ze Stanów Zjednoczonych, jego głównego rynku docelowego dla swoich winogron, czytamy na portalu www.fruitnet.com, przez Peru i zwiększoną dostępność krajowej produkcji amerykańskiej. Strajkujący eksporterzy winogron i orzechów w Chile stoją w obliczu trudnych perspektyw w tym sezonie, według szefa jednej z wiodących firm chilijskiego agrobiznesu, ponieważ wpływ wojny handlowej prezydenta Trumpa z Chinami ogranicza możliwości na rynku amerykańskim.

W wywiadzie dla El Mercurio Juan Sutil, dyrektor generalny Empresas Sutil, a także dyrektor Narodowego Towarzystwa Rolniczego, ostrzegł, że oba produkty - a zwłaszcza winogrona - tracą konkurencyjność na rynku międzynarodowym.

"Mamy kryzys, ponieważ odmiany produkowane przez Chile są stare i wymagają wymiany, a USA - nasz główny rynek - nie chcą ich", powiedział.

Sutil zauważył, że amerykańsko-chińska wojna handlowa pogłębiła utratę konkurencyjności winogron uprawianych z północnych i centralnych regionów na korzyść winogron z Peru, gdzie odmiany bardziej odpowiadają popytowi na rynku.

"Późne odmiany z półkuli północnej nie były eksportowane do Chin w tym sezonie, więc USA są pełne własnych owoców. Dodajmy do tego wczesne owoce z Chile i Peru, kraju, który 10 lat temu nie istniał jako dostawca, i mamy coraz trudniejszą sytuacją dla naszego kraju, który stracił swoje okno na globalny i doświadcza rynkowego kolapsu – kontynuował Juan Sutil.

Sutil dodał, że zastąpienie amerykańskiego rynku chińskimi "nie będzie takie łatwe dla Chile, ponieważ nie jest to taka zwykłą zmiana rynku docelowego z takiego z tranzytem wynoszącym 10 dni, gdy trzeba sprzedawać na rynek z 40-dniowym tranzytem".

Do tego, Sutil zauważył, decyzja Indii, by zastosować 100-procentową taryfę na import, niemal zniweczyła popyt na tym rynku i spowodowała gwałtowny spadek cen międzynarodowych z powodu wzrostu podaży na innych rynkach.

Pomimo tego trudnego scenariusza, Empresas Sutil kontynuuje duży program inwestycyjny. W 2017 roku firma zainicjowała pięcioletni projekt o wartości 100 mln USD, aby zintegrować operacje eksportowe i rozszerzyć produkcję, kontynuując jednocześnie działalność finansową.

Podobne
Winogrona
2019-01-21 13:00
Ograniczona podaż winogron
Druga połowa stycznia to czas winogron z półkuli południowej. Ale w tym roku ich podaż jest ograniczona, co przekłada się na ceny.
czytaj więcej
Winogrona
2019-01-16 09:00
Indie – nowe kierunki eksportu winogron
"Chiny mogą być pozytywnym nowym kierunkiem dla indyjskich winogron, ale nasze główne dostawy trafią do Rosji i Europy", mówi indyjski eksporter w wywiadzie dla portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Winogrona
2019-01-10 11:00
Import winogron po III. kw. 2018 r.
Mniejszy import winogron w ujęciu rok do roku. Analizujemy dane GUS po trzech kwartałach 2018 roku.
czytaj więcej
źródło foto: www.hortidaily.com
2019-01-04 08:00
Chiny: winogrona i czereśnie w szklarni
Chiny rozwijają produkcję owoców, w tym produkcję wykorzystującą nowoczesne technologie szklarniowe, o czym pisze portal www.hortidaily.com.
czytaj więcej
Peru: tegoroczna produkcja winogron będzie wyższa
2018-12-19 18:48
Peru: tegoroczna produkcja winogron będzie wyższa
Produkcja winogron deserowych w Peru będzie w tym roku wyższa względem poprzedniego sezonu, co przełoży się na eksport tych owoców.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.