Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 28 września 2020. Od wczoraj dodano 1410 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Wiśnie  »  A co z wiśniami?

A co z wiśniami?

Wiśnie- zdjęcie z 25 maja
  |   Źródło:
Do początku sezonu wiśniowego zostało jeszcze co najmniej kilkanaście dni. Ale już teraz wielu producentów z niepokojem patrzy w przyszłość.

Poprzedni sezon był dla wiśni był fatalny. Cena wiśni przemysłowych błyskawicznie zaczęła spadać i z poziomu 1,70 zł/kg w czerwcu zeszła do 0,35 zł/kg w sierpniu. Cena wiśni na mrożenie spadła z 1,20 do 0,85 zł/kg. Poziomy te były dramatycznie niższe od tych z roku 2017, gdy wiśnie do przemysłu wyceniano na stabilnym przez cały sezon poziomie 2,00 zł/kg, a te na mrożenie drożały w ciągu sezonu z 3,50 zł/kg na 5,80 zł/kg!

A jak będzie w tym sezonie? Producenci obawiają się, że ceny znów mogą być niskie, choć chyba nie aż tak niskie jak rok temu. Zależy to od kilku czynników, a wielkość zbioru w Polsce jest tylko jednym z nich. Zerknijmy najpierw na pozostałe.

Oczywistym jest, że jeśli zapasy mrożonek są duże, to przetwórcy będą ograniczali popyt i starali się zbijać ceny. Jeśli zostanie to podbudowane dobrym poziomem zbiorów, to presja podażowa dołoży swoje i faktycznie ceny będą spadać.

W dodatku na wiśniowym rynku szybko rośnie nam konkurencja ze strony sąsiedniej Ukrainy, która otrzymała ułatwiony dostęp do rynku unijnego i stara się tę szansę wykorzystywać. Dla producentów i eksporterów z Ukrainy najlepszą byłaby jednak sytuacja, w której nasze zbiory byłyby niskie, a ich wysokie. To zmniejszyłoby konkurencję na rynku międzynarodowym, a jednocześnie przyniosłoby ukraińskim wiśniom lepsze ceny ze względu na mniejszą globalną podaż.

A wracając do zbiorów w Polsce. Na razie widać, że sytuacja w sadach wiśniowych jest mocno zróżnicowana. Ci sami producenci mają jedne kwatery z całkiem dobrze zapowiadającymi się zbiorami i sąsiednie, z drzewkami, na których owoców jest o połowę mniej. Wydaje się jednak, że przymrozki i generalnie niekorzystna pogoda przełożą się na zbiory mniej obfite i nie będzie powtórki sprzed roku.

z

Podobne
Wiśnie
2019-04-18 11:00
Wiśnie i czereśnie też ucierpiały od przymrozków.
Nie tylko jabłonie, ale także drzewa wiśni i czereśni ucierpiały od przymrozków, które w mijającym tygodniu nawiedziły wiele rejonów Polski.
czytaj więcej
Wiśnie
2019-04-10 12:00
Eksport wiśni mrożonych w 2018 r.
Spadek eksportu mrożonych wiśni z Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za rok 2018.
czytaj więcej
Niemcy importują dużo czereśni i wiśni
2018-08-27 13:05
Niemcy importują dużo czereśni i wiśni
Niemcy w ostatnim sezonie zaimportowały znaczne ilości czereśni i wiśni. A skąd importowane są te owoce?
czytaj więcej
Biorą jeszcze wiśnie?
2018-08-14 11:10
Biorą jeszcze wiśnie?
Sezon wiśniowy już za nami? Prawie, jednak nie do końca. Wiśnie biorą jeszcze nieliczne skupy. Owoce te wciąż dostępne są także i na lokalnych giełdach. A jakie obowiązują na nie ceny?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.