Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 25 września 2020. Od wczoraj dodano 2651 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Wiśnie lepiej niż rok temu, ale…

Wiśnie
  |   Źródło:
Sezon skupu wiśni można uznać za otwarty. Jak wygląda sytuacja?

Sezon skupu wiśni można uznać za otwarty, chociaż to wciąż bardzo wstępna jego faza. Dosłownie kilka dni temu zaczął się skup wiśni na eksport i tych do mrożenia. Na razie do redakcji fresh-market.pl nie dotarły informacje o skupie wiśni PW do tłoczenia.

Jak więc wygląda sytuacja cenowa u progu tegorocznego sezonu? jest lepiej niż w roku ubiegłym, ale to akurat nie była wielka sztuka. Raz, że tamten sezon cenowo był dla wiśni fatalny, a dwa, to mamy zasadniczo inne realia podażowe. Owoców jest mniej i to nie tylko w naszym kraju.

Pierwsze ceny skupu wiśni eksportowych, z ogonkiem to 3,00 zł/kg. Za wiśnie do mrożenia skupy na Mazowszu oferują 2,00 zł/kg i jest to o dwie trzecie więcej niż rok temu na początku sezonu skupu (który startował odrobinę później niż teraz). Ale poziom 2,00 zł/kg to znacząco niżej niż ceny skupu przed dwoma laty. Wtedy producenci wiśni prosperowali, o ile mieli owoce, bo zbiory były wówczas niskie. Średnia cena skupu wiśni na mrożenie przed dwoma laty wynosiła 3,50 zł/kg, a na koniec sezonu, sierpniu było to już 5,80 zł/kg.

Jak będzie teraz? Zobaczymy, ale wśród producentów widać pewne obawy i niepewność. Co prawda owoców jest mniej, ale i truskawek było mniej, a ceny skupu owoców na mrożenie spadały. Problemem była jakość, która ucierpiała od upałów. Czy wiśni też to grozi?

Podobne
Wiśnie- zdjęcie z 25 maja
2019-05-28 12:46
A co z wiśniami?
Do początku sezonu wiśniowego zostało jeszcze co najmniej kilkanaście dni. Ale już teraz wielu producentów z niepokojem patrzy w przyszłość.
czytaj więcej
Wiśnie
2019-04-18 11:00
Wiśnie i czereśnie też ucierpiały od przymrozków.
Nie tylko jabłonie, ale także drzewa wiśni i czereśni ucierpiały od przymrozków, które w mijającym tygodniu nawiedziły wiele rejonów Polski.
czytaj więcej
Wiśnie
2019-04-10 12:00
Eksport wiśni mrożonych w 2018 r.
Spadek eksportu mrożonych wiśni z Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za rok 2018.
czytaj więcej
Niemcy importują dużo czereśni i wiśni
2018-08-27 13:05
Niemcy importują dużo czereśni i wiśni
Niemcy w ostatnim sezonie zaimportowały znaczne ilości czereśni i wiśni. A skąd importowane są te owoce?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.