Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 5 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2945 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Wstępny szacunek zbioru owoców z drzew

Jabłka
  |   Źródło:
Tegoroczne zbiory owoców, w tym owoców z drzew, będą zdaniem ekspertów GUS zdecydowanie niższe niż przed rokiem.

Przypomnijmy, eksperci Głównego Urzędu Statystycznego oszacowali tegoroczne zbiory owoców oszacowali na 3,9 mln ton, tj. o około 24 procent mniej od produkcji roku poprzedniego. O czynnikach, które do tego doprowadziły pisaliśmy wczoraj na łamach portalu fresh-market.pl tutaj.

Czynniki te wpłynęły także na poziom zbiorów owoców z drzew. Eksperci GUS wskazują, że oprócz negatywnych czynników pogodowych (przymrozki wiosenne, susza w maju, czerwcu i pierwszej połowie lipca, letnie upały), na słabsze owocowanie drzew wpływ miało przesilenie w poprzednim, rekordowym sezonie. Z kolei czynnikiem pozytywnym z punktu widzenia wielkości zbiorów owoców z drzew, był fakt, że w okres pełnego owocowania weszło wiele młodych sadów.

Rosnący potencjał produkcyjny polskich sadów, zwłaszcza jabłoniowych pozwolił na oszacowanie produkcji owoców z drzew na poziomie jedynie około 25 procent niższym od ubiegłorocznego, chociaż na poszczególnych plantacjach straty w owocowaniu mogą być znacznie większe.

Na obecnym, wstępnym etapie szacuje się znaczny spadek plonów owoców z drzew, zwłaszcza jabłoni, grusz i czereśni, natomiast w mniejszym stopniu śliw (zwłaszcza późnych odmian). Najmniejszy spadek plonowania w porównaniu do roku ubiegłego przewiduje się dla moreli.

Łączną produkcję owoców z drzew w tym roku oszacowano na niespełna 3,4 mln ton. Nie mniej jednak utrzymanie tej prognozy będzie zależało od warunków pogodowych w kolejnych miesiącach. Przewiduje się, że w tym roku słabsza będzie generalnie jakość owoców.

Zbiory jabłek oszacowano wstępnie na 3 mln ton (-25 procent w porównaniu do zeszłego, rekordowego roku). Przy czym należy pamiętać, że do uprawy wchodzą nowe, bardziej plenne odmiany, a i nie wszystkie odmiany ucierpiały w tym samym stopniu od niekorzystnych warunków pogodowych. Większe straty odnotowano dla odmian z grupy Jonagold, Ligol i Red Delicious, natomiast dla odmian Gala, Szampion i Golden Delicious przewiduje się na ogół dobre owocowanie.

Zbiory gruszek oszacowano na 67 tys. ton (-26 procent rok do roku). Zbiory śliwek na wstępnym etapie przewiduje się na poziomie 95 tys. ton (-20 procent rok do roku). Produkcję wiśni wstępnie prognozuje się na ponad 155 tys. ton (-22 procent rok do roku). Zbiory czereśni oszacowano natomiast na około 43 tys. ton (-28 procent rok do roku, ale 2018 był rokiem rekordowym dla tej uprawy i obecny wynik jest tylko nieznacznie niższy od średniej z lat 2011-2015). Przewiduje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) będą także znacznie niższe od produkcji z roku 2018 i wyniosą około 17 tys. ton.

Podobne
Jabłka
2019-08-01 09:00
WAPA – zapasy jabłek, lipiec br.
WAPA opublikowała uaktualnienie informacji o stanie zapasów jabłek. Ile jabłek było w europejskich magazynach na początku lipca 2019 roku?
czytaj więcej
Wiśnie
2019-07-31 16:47
Kończy się sezon zbioru wiśni
Sezon zbioru wiśni w Polsce szybko zbliża się do końca. Można pokusić się o pierwsze próby podsumowania.
czytaj więcej
Jabłka
2019-07-30 15:16
Eksport jabłek do kwietnia 2019
Przedstawiamy analizę na podstawie danych GUS obejmujących eksport jabłek od stycznia do kwietnia 2019 roku.
czytaj więcej
śliwki
2019-07-29 18:05
Coraz bogatsza oferta śliwek
Wachlarz odmian w śliwkowej ofercie na polskim rynku hurtowym jest coraz bogatszy. A jak ceny?
czytaj więcej
Jabłka
2019-07-26 16:08
Jabłko przemysłowe w cenie
Sytuacja w skupie jabłek przemysłowych jest wciąż diametralnie odmienna od zeszłorocznej.
czytaj więcej
Jabłka
2019-07-24 20:26
Jabłka – temat niezmiennie gorący
Nowy sezon dopiero staruje i siłą rzeczy niewiele jeszcze jest pewnych wiadomości o zbiorach. Tym gorętsze toczą się dyskusje wśród uczestników rynku.
czytaj więcej
Czereśnie
2019-07-23 15:32
Wysokie ceny czereśni na rynku świeżym
Popyt na czereśnie pozostaje na wysokim poziomie. To skutek krótkiego sezonu.
czytaj więcej
Wiśnie
2019-07-22 15:17
Ceny wiśni kontynuują trend
Sytuacja na polskim rynku wiśni pozostaje dynamiczna. Zwłaszcza jeśli chodzi o ceny wiśni do mrożenia.
czytaj więcej
Czereśnie
2019-07-19 17:24
Import czereśni w 2018 r.
Duży spadek importu czereśni do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.