Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 12 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3474 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Warzywa  »  Bakłażany  »  Drogie bakłażany

Drogie bakłażany

Bakłażany
  |   Źródło:
Co się odwlecze, to nie uciecze – prawdziwość tego powiedzenia widać w cenach bakłażanów. Nie podrożały w grudniu, ale w styczniu „zaległości” zostały nadrobione.

Na początku ostatniej dekady grudnia 2018 roku wydawało się, że na rynku hurtowym importowanych k szykuje się powtórka z sytuacji rok wcześniejszej, gdy ceny tych warzyw mocno zwyżkowały. Jednak tym razem trend wzrostowy został przerwany. Podaż w Hiszpanii znacząco wzrosła, a zamiast dalszych zniżek przyszła przecena.

Relatywnie tanio było jeszcze na początku nowego roku, czyli zaledwie przed tygodniem. Na aukcjach hurtowych w hiszpańskiej prowincji Almeria ceny 2 stycznia znalazły się w przedziale 1,20 – 1,47 euro/kg. Piszemy „relatywnie”, bo w okolicach 20 grudnia ceny te były na poziomie 0,45 – 0,63 euro/kg.

W Polsce aż takiej przeceny w grudniu nie było. Ceny oferowanych przez importerów bakłażanów sprowadzanych z Hiszpanii znalazły się przed końcem roku w przedziale 6,00 – 8,00 zł/kg (spadek o 22 procent od początku grudnia). Ale też, gdy w Hiszpanii ceny tych warzyw znów ruszyły ostro w górę, to w Polsce aż tak gwałtownych zmian nie było. Są one teraz na tym samym poziomie co w końcówce grudnia 2017 i na początku stycznia 2018 roku, a więc faktycznie można powiedzieć, ze to, co się odwlekło, to nie uciekło.

Dopiero ostatnie dni przyniosły przyspieszenie trendu – tak w Hiszpanii, jak i w Polsce. Przyczyną jest pogorszenie pogody. Na południu Europy i w Afryce spadł śnieg, rzecz tam dość rzadka. Pogoda negatywnie wpłynęła na uprawy i podaż warzyw.

W Almerii ceny są już na poziomie 1,95 – 2,25 euro/kg. To niemal cztery razy drożej niż wspomnianego wyżej 20 grudnia. Ceny na polskim rynku hurtowym wzrosły zaś do 10,00 – 12,00 zł/kg, czyli o57 procent od dołka z 28 grudnia.

Podobne
Bakłażany
2018-12-20 14:30
Bakłażany – jednak nie tak drogo
A jednak, ceny bakłażanów importowanych nie osiągnęły takiego poziomu, jak w końcówce roku 2017.
czytaj więcej
Bakłażany
2018-12-03 15:00
Bakłażany znowu w górę
Potwierdziły się nasze przewidywania co do cen importowanych bakłażanów.
czytaj więcej
Bakłażany
2018-11-19 15:00
Drożeją bakłażany z importu
Ceny importowanych bakłażanów mocno wzrosły w ostatnim czasie, a wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze drożej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.