Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 29 maja 2020. Od wczoraj dodano 4415 ceny w 34 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Drożej za bakłażany

Bakłażany
  |   Źródło:
Sezon krajowych bakłażanów wszedł w swą końcową fazę. Można więc oczekiwać, że hurtowe ceny tych warzyw będą wykazywały tendencję zwyżkową.

To już końcówka tegorocznego sezonu krajowych bakłażanów. Ich ceny w polskim hurcie zaczęły rosnąć i można się spodziewać kontynuacji tego trendu. Pytanie, czy będzie on dynamiczny?

Można przypuszczać, że krzywa wzrostu cen nie będzie w tym sezonie zbyt stroma, bo ten finałowy trend startuje z relatywnie wysokiego poziomu. Co prawda ceny bakłażanów pozostawały dość długo w ostatnim czasie stabilne w dużym hurcie, bo dobra pogoda sprzyjała wyższej podaży, ale w skali sezonu zbiory były gorsze i to się uwidoczniło w generalnie wyższych cenach niż rok temu. Dla porównania – rok temu najniższa wartość ceny średniej w naszym redakcyjnym monitoringu dużego hurtu wyniosła 2,10 zł/kg, w tym roku było to 3,00 zł/kg.

Z drugiej strony w 2018 roku bakłażany zaczęły gwałtownie drożeć po 22 sierpnia i do 5 września ich cena średnia wzrosła o prawie 82 procent do poziomu 4,00 zł/kg. W roku bieżącym przez cały sierpień i na początku września  średnia cena pozostawała na poziomie 3,60 zł/kg. Teraz ceny są w przedziale 3,60-4,20 zł/kg, czyli wzrosły średnio o zaledwie 8 procent.

Ze względu na wspomniane niższe zbiory można zakładać, że ceny w październiku, gdy będzie się kończył hurt na większą skalę, będą wyższe niż 4,50 zł/kg (wartość średnia) w zeszłym roku na początku października. Czy cena ta dobije do pułapu 5,50 zł/kg z lat 2010-2012?

Podobne
Bakłażany
2019-08-13 15:27
Bakłażany – to będzie drogi sezon
Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie konsumenci nie doczekają się na tanie bakłażany z krajowych upraw.
czytaj więcej
Bakłażany
2019-08-07 13:24
Belgia – wzrost produkcji bakłażanów szklarniowych
W Belgii rośnie produkcja bakłażanów ze szklarni, o czym informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Bakłażany
2019-07-24 13:04
Bakłażany w dobrej cenie
Jak wygląda sytuacja cenowa na hurtowym rynku polskich bakłażanów?
czytaj więcej
Bakłażany
2019-04-10 14:46
Relatywnie niskie ceny bakłażanów
W ostatnim miesiącu, na rynku hiszpańskim sporo się działo, jeśli chodzi o ceny bakłażanów. Jak się to przełożyło na ceny w polskim hurcie?
czytaj więcej
Bakłażany
2019-02-26 13:08
Bakłażany znowu taniej i chyba to nie koniec
Ceny importowanych bakłażanów , po chwilowym zawahaniu, powróciły do trendu spadkowego. Czy jest szansa na jego kontynuację w marcu.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.