Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 24 sierpnia 2019. Od wczoraj dodano 2138 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Słaby popyt na bakłażany

Słaby popyt na bakłażany

Bakłażany
  |   Źródło:
Sezon krajowych bakłażanów zaczął się niedawno, ale hurtowe ceny tych warzyw spadały ostatnio bardzo dynamicznie.

Sezon handlu krajowym bakłażanem zaczął się w dużym hurcie nieco ponad miesiąc temu. Jednak nie uchroniło to tych warzyw od kłopotów związanych z niskim popytem – czynnikiem, który można w zasadzie uznać za sezonowy, bo występującym w zasadzie co roku w tej fazie sezonu.

Podaż bakłażanów do niedawna jeszcze rosła bardzo szybko dzięki słonecznej pogodzie. Od kilku dni aura jest zdecydowanie bardziej pochmurna i być może wpłynie to na ceny bakłażanów, ale na razie znalazły się one na bardzo niskim poziomie. Właśnie z powodu szybkiego wzrostu podaży, na który nałożyła się niska aktywność strony popytowej rynku hurtowego.

Bakłażany zaczynają nowy tydzień z cenami sprzedażowymi w dużym hurcie na poziomie 2,40 – 2,80 zł/kg. To średnio o 39,5 procent mniej niż miesiąc temu. Obecna cena średnia 2,60 zł/kg jest też niższa od najniższej ceny średniej w zeszłym sezonie, która wynosiła 2,80 zł/kg i obowiązywała między 24 a 25 lipca 2017 roku. Tylko, że miniony sezon należał do tych droższych, bo pogoda była wtedy niekorzystna dla upraw warzywnych.

W poprzednich latach bywało taniej w szycie sezonu, ale i drożej. Najgorszy dla bakłażanów w ostatnim dziesięcioleciu był sezon 2008. Wtedy, w trzeciej dekadzie sierpnia średnia cena spadła do poziomu 1,65 zł/kg. W sierpniu 2013 minimum dla tej ceny wyniosło 2,00 zł/kg. Najdroższy w ostatnich dziesięciu latach był sezon 2010. Wtedy średnia cena nie zeszła poniżej pułapu 3,25 zł/kg.

Podobne
Bakłażany
2018-06-06 18:35
Są już pierwsze polskie bakłażany
To dopiero skromne początki, ale już są. Pierwsze bakłażany z krajowych upraw szklarniowych trafiły już na rynek hurtowy.
czytaj więcej
Bakłażany
2018-04-12 10:00
Wyższe ceny bakłażanów z importu
Ceny importowanych bakłażanów znów w polskim hurcie wzrosły. Ale czy na długo?
czytaj więcej
Bakłażany
2018-03-13 10:00
Bakłażany – znowu będą tanieć?
Wygląda na to, że hurtowe ceny importowanych z Hiszpanii bakłażanów mogą jeszcze spaść. Z czego wynika ta możliwość?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.